Cykl „Birkenau”, dzieło wybitnego twórcy niemieckiego Gerharda Richtera, będzie na stałe prezentowany we wzniesionym w tym celu budynku w oświęcimskim Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. Instytucja podała, że szerokiej widowni zostanie udostępnione z końcem lutego.
„Budynek wystawienniczy `Gerhard Richter Birkenau' jest gotowy. Prace artysty już w nim zawisły. Oficjalne otwarcie, mamy nadzieję, że z udziałem Gerharda Richtera oraz przedstawicieli polskiego i niemieckiego rządu, nastąpi 9 lutego. 28 lutego planujemy udostępnienie ekspozycji dla wszystkich” – powiedziała w piątek PAP Barbara Daczyńska z Domu Spotkań.
Cykl „Birkenau” to cztery abstrakcyjne kompozycje, wykonane w 2014 roku w technice wydruku na płytach metalowych, ośmiometrowe szare lustro, a także kopie czterech zdjęć zrobionych potajemnie w 1944 roku przez członków Sonderkommando, czyli specjalnej grupy więźniów, w większości Żydów, których Niemcy wykorzystywali do usuwania ciał zgładzonych w komorach gazowych. Fotografie dokumentują mord na Żydach i palenie zwłok. Powstały w pobliżu komory gazowej i krematorium V w obozie Birkenau. Dla Richtera posłużyły za podstawę do stworzenia abstrakcyjnych dzieł.
Barbara Daczyńska powiedziała, że w 2020 roku Richter udostępnił Międzynarodowemu Komitetowi Oświęcimskiemu jedną z edycji cyklu „Birkenau”, jako stały depozyt na wystawę w Oświęcimiu. On też stworzył koncepcję budynku wystawowego, który otrzymał nazwę „Gerhard Richter Birkenau”. Powstanie obiektu było możliwe dzięki darowiźnie firmy Volkswagen.
Daczyńska zwróciła uwagę, że cykl będzie eksponowany zaledwie kilka kilometrów od oryginalnego miejsca, w którym zostały wykonane historyczne fotografie.
Gerhard Richter jest jednym z najbardziej znaczących współczesnych artystów. Urodził się 9 lutego 1932 roku w Dreźnie. W 1951 roku rozpoczął studia na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzy sztukę abstrakcyjną. Charakterystycznym motywem jest fotografia; obrazy przypominają niewyraźne, rozmyte zdjęcia.
Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży został otwarty w grudniu 1986 r. z inicjatywy niemieckiej organizacji "Akcja Znaki Pokuty" i przy współudziale władz Oświęcimia. Jego pomysłodawcą był niemiecki poeta Volker von Toerne. Olbrzymi wpływ na powstanie Domu mieli byli więźniowie obozów zagłady. Otwarcie placówki zbiegło się z 16. rocznicą podpisania układu o podstawach normalizacji stosunków między Polską a RFN. Pierwsze grupy młodzieży niemieckiej przyjechały do Domu jeszcze w grudniu 1986 r. W 1999 r. zakończyła się budowa całego kompleksu placówki.
Międzynarodowy Komitet Oświęcimski został założony w 1952 r. przez byłych więźniów niemieckiego obozu Auschwitz. To najstarsza organizacja więźniarska. Do jej zadań należy informowanie świata o historii obozu, reprezentowanie interesów byłych więźniów oraz walka z rasizmem i antysemityzmem, a także przejawami negacji Holokaustu. Przewodniczącym Komitetu jest Marian Turski, więziony w łódzkim getcie oraz niemieckim obozie Auschwitz. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/