Sytuacja rodzin, sprawy Fundacji Świętego Józefa, katecheza w szkołach, zaangażowanie świeckich w życie Kościoła i dokument o formacji prezbiterów w Polsce – to główne kwestie poruszane podczas zakończonego w czwartek 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Posiedzenie odbywało się w reżimie sanitarnym w Warszawie pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego.
"Rodzina powinna być nieustannie w centrum zainteresowania i opieki duszpasterskiej Kościoła" – podkreślił przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel w czasie konferencji prasowej, które odbyła się po zakończeniu obrad.
Nawiązując do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Rodziny "Amoris laetitia" i Roku Świętego Józefa wyraził nadzieję, że najbliższe miesiące będą okazją, aby wśród priorytetów duszpasterskich umieścić rodzinę. Wymienił potrzebę troski o przygotowanie do sakramentu małżeństwa, troskę o rodziny zaangażowane w życie Kościoła i o te, które przeżywają kryzysy.
Hierarcha zapowiedział, że Rok Rodziny "Amoris laetitia" w Kościele w Polsce będzie przeżywany na poziomie diecezjalnym.
"Centralne uroczystości odbędą się na Jasnej Górze w łączności z papieżem. Nie organizujemy szczególnego wydarzenia, bo sami zdajemy sobie sprawę z trudności zaplanowania masowego spotkania. Jeżeli będzie możliwe, to Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, która odbywa się pod koniec września, będzie centralnym momentem, kiedy z każdej diecezji przyjadą przedstawiciele, by wspólnie zawierzyć Bogu sprawy rodzin w Polsce" – powiedział bp Śmigiel.
Dodał, że zwieńczeniem roku będzie Światowe Spotkanie Rodzin z papieżem Franciszkiem, na które wybiera się także delegacja z Polski.
W komunikacie z zebrania biskupi podziękowali wszystkim zaangażowanym w troskę o ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Jednocześnie zachęcili, "aby kierując się przykazaniem miłości Boga i bliźniego, wspierać matki i ojców przyjmujących dar nowego życia".
W czasie zebranie Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak przedstawił roczne sprawozdanie z wprowadzania systemu ochrony dzieci i młodzieży oraz pomocy wykorzystanym seksualnie w Kościele w Polsce.
Przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich o. redemptorysta Janusz Sok i przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podpisali "Deklarację o przystąpieniu zakonów męskich do współpracy z Fundacją Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski".
"W myśl tej deklaracji zakony męskie biorą na siebie podobne zobowiązania i oczywiście otrzymują podobne prawa co diecezje z korzystania z funduszy Fundacji Świętego Józefa" – wyjaśnił abp Polak. Dodał, że zakony będą w podobny sposób jak diecezje składać się na fundusz i korzystać z programu grantowego.
Wysokość corocznych wpłat wnoszonych na rzecz Fundacji w imieniu prezbiterów zakonnych pracujących w Polsce będzie taka sama jak w przypadku księży diecezjalnych (obecnie 150 zł). Każda jurysdykcja zakonna wyznaczy koordynatora ds. kontaktu z Fundacją. Deklaracja reguluje też udział przedstawiciela zakonów męskich we władzach Fundacji.
Konsulta Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce wskazała do Zarządu Fundacji Świętego Józefa prawnika, kanonistę, pallotyna ks. dr. Janusza Łuczaka. Jego kandydatura została przyjęta przez radę Fundacji, a następnie zatwierdzona przez fundatora podczas Zebrania Plenarnego KEP 11 marca.
Abp Polak poinformował również, że w odpowiedzi na pismo Państwowej Komisji ds. Pedofilii, został upoważniony przez biskupów do rozmów z Komisją w celu wypracowania warunków oraz zakresu współpracy, który byłby przejrzysty i możliwy do zrealizowania.
"Zgodnie z zasadą autonomii i współdziałania, wpisaną zarówno do konstytucji, jak i konkordatu, oraz wskazaniami Stolicy Apostolskiej i wymaganiami prawa polskiego – chcemy podejmować współpracę z organami państwowymi w celu zwalczania przestępstw wykorzystania seksualnego nieletnich. Jesteśmy gotowi do takiej współpracy. Jest ona konieczna dla dobra osób pokrzywdzonym" – oświadczył w imieniu KEP abp Polak.
Odpowiadając na pytanie o stawienie się biskupów w prokuraturze w sprawie Andrzeja Szymika, zapewnił, że "jeżeli biskupi otrzymają takie wezwanie, to, jako obywatele państwa stawią się do złożenia konkretnych wyjaśnień".
W czasie 388. Zebrania Plenarnego KEP biskupi przyjęli poprawki naniesione w dekrecie ogólnym "Droga formacji prezbiterów w Polsce" – "Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia", który określa nowe zasady formacji kapłańskiej w Polsce.
"Datę wejścia w życie dekretu określi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, po uzyskaniu aprobaty Stolicy Apostolskiej" – czytamy w komunikacie z zebrania.
Bp Damian Bryl z Komisji Duchowieństwa KEP wyjaśnił, że formacja, zgodnie z nowymi założenia, będzie mocno akcentowała etapowość oraz będzie bardziej zindywidualizowana. Wspomniał o potrzebie głębszej formacji ludzkiej, duchowej, intelektualnej i pastoralnej tak, aby kandydaci do kapłaństwa byli bardziej przygotowani od autentycznej służby wspólnocie Kościoła. Powiedział, że dokument wskazuje także potrzebę towarzyszenia kapłanom na różnych etapach ich życia i posługi.
"Formacja do kapłaństwa pewnie się wydłuży, ponieważ etap propedeutyczny powinien trwać przynajmniej jeden rok. Tak więc, obok obecnych sześciu lat, dochodzi jeszcze jeden" – zaznaczył bp Bryl. Jak dodał – "jeśli będzie taka potrzeba, to będzie mogła być wydłużona".
Zapowiedział, że kandydaci, którzy się zgłaszają, będą szczegółowo badani pod względem psychologicznym. Będą również musieli przedstawić dokument o niekaralności oraz o tym, że nie widnieją w rejestrze otwartym i zamkniętym.
W czasie posiedzenie biskupi zajęli się również kwestią zaangażowania świeckich w Kościele.
"Pierwszym wymiarem apostolstwa świeckich jest przeżywanie spraw świeckich, a więc małżeńskich, rodzinnych, zawodowych, zaangażowanie w świat kultury, polityki czy różne aspekty życia społecznego po myśli Chrystusa" – powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich bp Adrian Galbas SAC.
Przyznał, że jest ono "mocno zindywidualizowane i trudne do zmierzenia". Wskazał, że jest "ono uwarunkowane autonawróceniem".
Bp Galbas zaznaczył, że apostolstwo świeckich, by było skuteczne i służyło prawdziwemu dobru Kościoła, "nie jest możliwe, by było ono w jakiejś opozycji do biskupów albo było prowadzone spoza Kościoła". "Warunkiem jest to, żeby kierowała nim miłość do wspólnoty Kościoła" – podkreślił.
Sekretarz Generalny KEP bp Artur Miziński, pytany o zmniejszenie limitów wiernych w kościołach, powiedział, że "sytuacja jest bardzo dynamiczna". "Zależy nam na tym, aby jak najwięcej wiernych mogło uczestniczyć w okresie wielkiego postu i Wielkiejnocy, która jest przed nami" – zaznaczył. "Odpowiedzialność nakazuje jednak, bardzo uważnie śledzić i stosować się do ograniczeń i obostrzeń, pozostając zawsze w dialogu z Radą Ministrów i Ministerstwem Zdrowia oraz Generalnym Inspektorem Sanitarnym, gdy chodzi o możliwość zwiększenia liczby udziału wiernych w celebracjach liturgicznych" – powiedział bp Miziński.
Pytany o beatyfikację kard. Wyszyńskiego powiedział, że jej termin wciąż jest uwarunkowany sytuację epidemiczną.
Biskupi skierowali także list do papieża Franciszka z okazji ósmej rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową, w którym podziękowali "za liczne i cenne owoce pontyfikatu, przywracające nadzieję Kościołowi i światu". (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/