Wycieczka po niedostępnym na co dzień konwencie Bonifratrów we Wrocławiu i spacer po kopalni niklu w Szklarach Hucie (Dolnośląskie) to część atrakcji rozpoczynających się w sobotę Europejskich Dni Dziedzictwa. Hasło tegorocznej edycji to "Utracone dziedzictwo”.
„Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na dziedzictwo, które utracone zostało m.in. z powodów historycznych: wojny, zmian granic, przesiedleń, grabieży, a także przypomnieć ważne wydarzenia, ginące zawody i wybitne osoby zasłużone dla kraju i regionu” - poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.
W tegorocznej edycji EDD weźmie udział kilkadziesiąt instytucji kultury oraz organizacji pożytku publicznego z prawie 40 miejscowości w regionie.
Kowalów poinformowała, że wśród największych atrakcji tegorocznych EDD na Dolnym Śląsku znalazły się m.in. wycieczka po niedostępnym na co dzień konwencie Bonifratrów we Wrocławiu i jego kryptach oraz spacer po kopalni niklu i kamieni półszlachetnych w Szklarach Hucie.
„Ponadto mieszkańcy Wrocławia będą mogli zwiedzić wchodzący w skład Twierdzy Wrocław Fort Piechoty w Polanowicach, czy przyjechać się zabytkowym tramwajem do dwóch zajezdni: przy ul. Legnickiej i Wróblewskiego” - dodała rzeczniczka.
Z kolei w Muzeum Radia Wrocław będzie można posłuchać archiwalnych materiałów, a wśród nich pochodzącego z lat siedemdziesiątych XX w. reportażu o poszukiwaniach zaginionego „złotego pociągu”.
Podczas tegorocznych EDD będzie można również poznać historie nieistniejących już dolnośląskich zakładów przemysłowych. Przygotowano m.in. prelekcje na temat Zakładów Lniarskich Orzeł w Mysłakowicach czy fabryki tekstylnej Valk Valentin Gruenfeld w Kamiennej Górze.
Miłośnicy historii medycyny będą mogli wysłuchać wykładu poświęconego prof. Rudolfowi Weiglowi - lwowskiemu lekarzowi, wynalazcy szczepionki przeciwko tyfusowi.
Tegoroczna edycja EDD będzie odbywać się podczas dwóch weekendów - 12 i 13 września oraz 19 i 20 września.
Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 roku.
Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Na Dolnym Śląsku koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) jest wrocławskie Muzeum Etnograficzne, które jest oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. (PAP)
pdo/ agz/