Przez dwa weekendy września (8 i 9 oraz 15 i 16) na dziedzińcu MKiDN będą wyświetlane filmy z cyklu „Muzeum Utracone”, traktujące o polskim dziedzictwie kulturowym utraconym w wyniku II wojny światowej. Wydarzenie ma rozpocząć dyskusję nt. edukacji i promocji wiedzy o stratach wojennych.
"Intencją projektu +Muzeum Utracone+ jest przywracanie pamięci o polskim dziedzictwie kulturowym utraconym w wyniku II wojny światowej. Zależy nam, by o stratach wojennych mówić współczesnym, trafiającym do wszystkich językiem. Filmy utrzymane są w konwencji kolażu i animacji. Mamy nadzieję, że dzięki temu zainteresują szerokie grono odbiorców" - powiedziała PAP Naczelnik Wydziału Restytucji Dóbr Kultury MKiDN Jolanta Miśkowiec.
Przedsięwzięcie wspiera działania ministerstwa kultury w dziedzinie odnajdywania i odzyskiwania utraconych dóbr kultury. "Mimo niewielkich szans na odzyskanie straconego na przestrzeni wieków dziedzictwa kultury polskiej, warto je prezentować, by zaginione obiekty, chociaż +mentalnie+ wróciły do życia i świadomości społecznej" - podkreślają organizatorzy wydarzenia.
Filmy będą prezentowane przez dwa weekendy września - 8 i 9 oraz 15 i 16, w ramach obchodzonych wtedy Europejskich Dni Dziedzictwa. Projekcje będą się rozpoczynać o godz. 19, a kończyć ok. 21. Wstęp jest bezpłatny.
W trakcie wydarzenia będą pokazywane trzy filmy - z 2015, 2016 i 2017 r. Pierwszy z nich traktuje o miejscach, w których niemiecki okupant podczas II wojny światowej składował polskie dzieła sztuki. Przedstawiona jest historia Zamku w Fischhorn (Austria), do którego - po upadku Powstania Warszawskiego - przewieziono liczne obiekty ze składnicy dzieł sztuki zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Głównym bohaterem tej historii jest porucznik Bohdan Urbanowicz, żołnierz Kampanii Wrześniowej, malarz, który zajmował się odzyskiwaniem skradzionych dóbr.
Film z 2016 r. to zawarta w trzech aktach historia utraconej i odzyskanej twórczości jednego z najważniejszych polskich malarzy Jana Matejki.
Wojenną historię wawelskich arrasów przybliża z kolei film z 2017 r. "Chcemy nie tylko pokazać jak wielkim trudem było ukrycie przed okupantem i przechowanie przez wojnę m.in. ogromnych rozmiarów tkanin, ale i ich odzyskanie. Tematem filmu będzie historia arrasów, które zostały wpisane do Katalogu Sichergestellte Kunstwerke im Generalgouvernement i miały zostać wywiezione w głąb III Rzeszy - jednak zostały uratowane wielkim trudem (z narażeniem życia) kierownika odbudowy Wawelu Józefa Krzywdy-Polkowskiego i kustosza Wawelu Stanisława Zalewskiego" - zwrócili uwagę organizatorzy wydarzenia.
Za polskie straty wojenne uznaje się ruchome dobra kultury utracone w wyniku II wojny światowej z terenów Polski po 1945 r. Wydział Restytucji Dóbr Kultury w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN zajmuje się gromadzeniem informacji o stratach wojennych, a także poszukiwaniem i odzyskiwaniem utraconych zabytków w kraju i za granicą. Prowadzi także bazę strat wojennych – jedyny, ogólnopolski elektroniczny rejestr ruchomych dóbr kultury, utraconych w wyniku II wojny światowej. Obejmuje on swoim zakresem 23 działy, w tym: malarstwo, rzeźbę, grafikę, meble, tkaniny, porcelanę, szkło, złotnictwo, militaria, zbiory numizmatyczne i archeologiczne. Do chwili obecnej w bazie zarejestrowano ok. 63 tys. rekordów.
"Muzeum Utracone" to także strona internetowa www.muzeumutracone.pl, gdzie zamieszczane są wszystkie filmy i przygotowane przez MKiDN kolekcje tematyczne utraconych dzieł sztuki. Równolegle prowadzony jest profil na portalu Facebook www.facebook.com/muzeumutracone, gdzie można śledzić rozwój całego projektu. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/