Kultura i sztuka po 1989 roku

08.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Fotograf Józef Ligęza przekazał zbiór zdjęć do Muzeum Historii Katowic

Ceniony fotograf Józef Ligęza przekazał zbiór ok. 400 swoich zdjęć Muzeum Historii Katowic – podała placówka. Dokumentują one ponad pół wieku życia miasta, obrazując jego przemiany.

„Są to reportaże, sekwencje, głównie jednak tryptyki. Wśród nich - fotografie nagradzane na konkursach krajowych i zagranicznych. Najstarsza z nich pochodzi z końca lat 50., najnowsza z kolei z tego roku. Pan Ligęza cieszy się z podjętej współpracy ze względu na możliwość odpowiedniego przechowywania efektów jego wieloletniej pracy, którą bez wątpienia zapewni mu Muzeum Historii Katowic. Uważa także, że to właśnie ta placówka jest najodpowiedniejszą dla ich prezentacji” – powiedziała PAP Hanna Baron z działu naukowo-oświatowego muzeum.

W planach jest wystawa prac Józefa Ligęzy, zaplanowana wstępnie na 2017 r. „W dobie ponownego zainteresowania się historią Katowic, także ubiegłego ustroju, nadchodząca wystawa jawi się niezwykle interesującą” – oceniła Baron.

Józef Ligęza z wykształcenia jest ekonomistą; ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Katowicach. Fotografią zainteresował się jeszcze w szkole średniej. Po ukończeniu studiów, przez 17 lat był aktywnym członkiem Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego. W tym czasie zdobył 100 nagród, medali i wyróżnień na Krajowych i Międzynarodowych Salonach Fotografii Artystycznej, w tym 25 nagród głównych oraz prestiżowego Złotego Medalu Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP).

Otrzymał medal-150 lecia fotografi (1839 – 1989). Jest stypendystą ministerstwa kultury. W 1985 r. został umieszczony w Międzynarodowej Encyklopedii Fotografów, wydanej przez szwajcarską Oficynę Editions Camera Obscura.

Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów w kraju i za granicą. Autor wielu indywidualnych wystaw i przeszło 270 wystaw zbiorowych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) od 1977 r. (PAP)

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL