Fotografia z cyklu "Koń" autorstwa związanego z regionem fotografika Wiktora Wołkowa - została zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Można ją zobaczyć przez cały marzec w głównej siedzibie instytucji.
Akcja "Zabytek miesiąca" została zapoczątkowana w Muzeum Podlaskim w 2021 r. Ma przybliżać historię przedmiotów ze zbiorów, których na co dzień nie można oglądać. Eksponaty prezentowane są w głównym holu głównej siedziby muzeum – w Ratuszu w Białymstoku. Zmieniają się co miesiąc.
W marcu eksponatem miesiąca została fotografia Wiktora Wołkowa z cyklu "Koń" z 1990 roku - poinformowało w piątek muzeum. Odbitka wykonana jest w sepii, przedstawia konia ciągnącego wóz ze ściętym zbożem. Na rewersie znajduje się pieczątka Wołkowa.
Fotografia znajduje się w zbiorach Muzeum Podlaskiego, które jest spadkobiercą dużej części twórczości związanego z regionem fotografika. Jak podkreśla muzeum, Wołkow to jeden z najważniejszych polskich pejzażystów-fotografików.
"Tematem jego fotografii było Podlasie, które szczególnie ukochał. Twierdził, że +nie trzeba jeździć po świecie, aby pokazać wszechświat+. Jego +wszechświat+ zbudowany był z obrazów, które tworzyła sama natura. Wschody i zachody słońca, woda, pola, zwierzęta, ptaki, zwyczajni ludzie i ich praca, krajobraz podlaskiej wsi ze starymi domami krytymi strzechą oraz przydrożnymi krzyżami – to główni bohaterzy jego fotografii" - zaznaczają muzealnicy.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku ma w swoich zbiorach fotografie, negatywy, diapozytywy, slajdy oraz sprzęt fotograficzny Wołkowa. Od pewnego czasu instytucja zabiegała o utworzenie oddzielnego miejsca, gdzie spuścizna po fotografiku mogłaby być prezentowana. Udało się utworzyć oddział muzeum, Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej, którego otwarcie zaplanowano w marcu.
Wiktor Wołkow urodził się 4 kwietnia 1942 roku w Białymstoku. Z wykształcenia był leśnikiem. Wraz z żoną mieszkał w Supraślu. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Brał udział w licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, które przyniosły mu ponad sto nagród i wyróżnień. W 2005 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest autorem wielu albumów fotograficznych m.in. "Wołkow", "Biebrza", "Krzyż" i "Słońce". Zmarł 27 marca 2012 r. po ciężkiej chorobie.
W ramach akcji "Zabytek miesiąca" prezentowano dotychczas m.in. ceramiczną plakietę z wizerunkiem twarzy Józefa Piłsudskiego, datowaną na lata 30. ubiegłego wieku. W kolejnych miesiącach – m.in. przedwojenną figurę fajansową Niedźwiedź, srebrną lampę chanukową z 1875 r., ikonę Matki Bożej Pocieszenia z ok. 1500 r., radio z getta w Bielsku Podlaskim, średniowieczny naszyjnik odkryty w podlaskiej miejscowości Czarna Wielka, łyżkę należąca do zesłańca syberyjskiego czy książkę z biblioteki Izabeli Branickiej.
Muzeum Podlaskie to jedna z największych instytucji kulturalnych w regionie. Swoją główną siedzibę ma w Ratuszu w Białymstoku, gdzie mieści się galeria sztuki, a także osiem oddziałów, w tym m.in. Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum w Tykocinie oraz powstające Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ pat/