34. Europejskie Dni Dziedzictwa rozpoczęły się w sobotę we Francji pod hasłem "Młodzi i Dziedzictwo". Celem tegorocznej edycji jest uwrażliwienie młodych pokoleń na wiedzę i konieczność zachowania dorobku narodowego.
W całym kraju dla zwiedzających otwarto 17 tys. obiektów, w tym wiele na co dzień niedostępnych. Akcja ma bogaty program oraz obejmuje swoim zasięgiem zabytki o bardzo różnorodnym charakterze - nie tylko znane muzea, zamki i pałace, zabytkowe klasztory i krypty kościelne, lecz także domy pisarzy, ogrody, rezerwaty przyrody czy też miejsca związane z francuskim przemysłem. Ponadto przewidziano wiele wyjątkowych atrakcji, jak spacery tematyczne, koncerty, spektakle teatralne czy zabawy dla dzieci.
Jak powiedziała PAP szefowa ds. komunikacji Europejskich Dni Dziedzictwa Florence Vigan, organizatorzy spodziewają się w czasie tego weekendu 12 milionów uczestników.
W sobotę obchodzony jest także Dzień Transportu Publicznego. Wszystko po to, by ułatwić zwiedzającym dostęp do zabytków.
Większość Francuzów deklaruje przywiązanie do dziedzictwa narodowego. Sądzą, że ma ono fundamentalne znaczenie dla francuskiej kultury i dla wizerunku ich kraju na świecie.
Największym zainteresowaniem zwiedzających każdego roku cieszą się budynki władz państwowych: Pałac Elizejski oraz gmachy Senatu i Zgromadzenia Narodowego.
W tym roku nową atrakcją jest możliwość odwiedzenia Narodowego Instytutu Historii Sztuki w Paryżu, który po raz pierwszy otwiera drzwi dla zwiedzających. Na specjalnie przygotowanym seminarium będą wyjaśniane zawiłości języków i pisma Mezopotamii.
Wyjątkowo w ten weekend Pałac Monako (Hotel de Monaco), paryska rezydencja Ambasadora RP, został zamknięty dla zwiedzających. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło decyzję o rezygnacji z udziału w tegorocznej akcji ze względów bezpieczeństwa, w związku z przedłużającym się na terenie Francji stanem wyjątkowym. Mimo to nie zabrakło polskich akcentów w różnych zakątkach Francji.
Na północy można zwiedzać kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Roubaix, znane miejsce kultu polskiej społeczności. Światło przedostające się przez tamtejsze nawiązujące do historii Polski witraże pada na zaskakującą, nowoczesną architekturę
W środkowej części Francji swoje drzwi otworzyła dla zwiedzających Biblioteka Polska w Paryżu, największa instytucja kulturalna reprezentującą Polskę poza jej granicami. Znajdują się w niej cenne archiwa, a także ważna kolekcja dzieł sztuki.
Natomiast na południu kraju, w jednym z muzeów w regionie Oksytania, w niedzielę odbędzie się konferencja o Januszu Korczaku, prekursorze działań na rzecz praw dziecka.
Pomysłodawcą otwarcia zabytkowych miejsc jest były francuski minister kultury Jack Lang. Francja jako pierwszy kraj w Europie w 1984 roku zorganizowała Dni Otwarte Zabytków, nazywane później Narodowymi Dniami Dziedzictwa. Siedem lat później wydarzenie zostało przemianowane na Europejskie Dni Dziedzictwa, a z czasem pomysł przejęły inne państwa. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.
Z Paryża Joanna Gołębiowska (PAP)
jgo/ ulb/ mhr/