Blisko 90 mln euro zgromadziła dotychczas na kontach Fundacja Auschwitz-Birkenau – dowiedziała się we wtorek PAP w biurze Fundacji. Zyski z tej kwoty umożliwiają finansowanie kompleksowego programu konserwacji w byłym niemieckim obozie Auschwitz.
Celem Fundacji jest zgromadzenie na kontach 120 mln euro. Taka kwota zabezpieczy kompleksowy plan konserwacji zabytkowych obiektów. Suma deklaracji wpłat wynosi ok. 112 mln euro.
Najwyższą kwotę wpłacą Niemcy – 60 mln euro. 15 mln USD pochodzić ma ze Stanów Zjednoczonych, a 10 mln euro ofiarowała Polska. Według prognoz dyrektora Muzeum Auschwitz Piotra M.A. Cywińskiego pełna kwota na kontach powinna zostać osiągnięta do końca przyszłego roku.
Dotychczas wsparcie Fundacji zapowiedziały rządy 35 państw, a także prywatni filantropi w ramach projektu „Filary Pamięci”, wśród których są m.in. szef Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder oraz „The Righteous Persons Foundation” Stevena Spielberga.
Priorytety i harmonogram prac konserwatorskich w Muzeum Auschwitz określa globalny plan konserwacji. Prace w jego ramach rozpoczęły się w połowie 2012 r. Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum poinformował, że koncentrują się one głównie wokół najstarszej części byłego obozu Auschwitz II-Birkenau i znajdujących się tam baraków murowanych.
W tej chwili najpoważniejszym zadaniem, rozpoczętym z początkiem września, jest gruntowna konserwacja dwóch baraków więźniarskich, które znajdują się w sektorze BIb byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Dzięki Fundacji modernizowany jest m.in. także jeden z magazynów, w których przechowywane są poobozowe tekstylia. Zostaną w nim umieszczone specjalistyczne szafy, odpowiednie dla tych materiałów. Prowadzonych jest wiele prac przygotowawczych w byłym obozie Birkenau. Związane są m.in. z regulacją stosunków wodnych.
Według planów Fundacji w tym roku zamierza ona przeznaczyć na prace konserwatorskie ok. 6,4 mln zł. W ub.r. kwota ta wyniosła 4,6 mln zł.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Obejmuje blisko 200 ha, na których znajduje się 155 obiektów i 300 ruin, a całość dopełniają archiwa i zbiory. W ub.r. zwiedziło je 1,53 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ par/