Uroczystość pod makietą Wielkiej Synagogi, koncert carillonowy, spacer historyczny śladami wspólnot żydowskich – tak w Gdańsku obchodzony będzie przypadający w czwartek Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
O programie obchodów poinformowała we wtorek Marta Formella z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Gdańsku rozpoczną się w czwartek o godz. 15. przy makiecie Wielkiej Synagogi, znajdującej się obok Teatru Szekspirowskiego przy ul. Bogusławskiego.
W uroczystości połączonej z występem artystyczno-muzycznym wezmą udział władze Gdańska, przedstawiciele gdańskich organizacji żydowskich oraz miejskich instytucji kultury. Zaprezentowane zostaną artystyczne interpretacje wierszy poetów żydowskich, świadków Holokaustu min. Władysława Szlengla i Icchaka Kacenelsona. Artyści wykonają również hymn bojowników żydowskich "Zogt nit kejnmoł" autorstwa Hirscha Glicka, w tłumaczeniu Joanny Lisek i Karoliny Szymaniak.
Z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi koncert carillonowy. W repertuarze znajdą się utwory Johna Williamsa, Mathieu Polaka, Mordechaja Gebirtiga, Untera Beymera oraz tradycyjne pieśni sefardyjskie.
W sobotę zaplanowano natomiast spacer pod hasłem "Wrzeszcz czasów Alberta Carstena – twórcy Politechniki Gdańskiej".
"Podczas spotkania zostaną przypomniane losy lojalnego obywatela, który po przejęciu władzy przez partię nazistowską skazany został na śmierć i zapomnienie. Schorowanego, sędziwego architekta wywieziono w czerwcu 1943 roku do obozu w Terezinie, gdzie zmarł trzy miesiące później" - podała Formella.
Jak podaje Gedanopedia, internetowa encyklopedia Gdańska, architekt urodził się 1 listopada 1859 r. w Berlinie jako Albert Cohn, a po wystąpieniu rodziców z gminy żydowskiej w 1898 r., rok później nadano im nazwisko Carsten.
Z powodu żydowskiego pochodzenia 1 maja 1933 r., kilka tygodni przed dojściem w Gdańsku do władzy NSDAP, zmuszony został do złożenia dymisji z funkcji pierwszego prorektora Technische Hochschule Danzig (dzisiejsza Politechnika Gdańska). Carsten był głównym projektantem wybudowanych w latach 1900–04 w stylu historyzmu (tzw. renesansu gdańskiego w projektach elewacji, wewnątrz – secesji) gmachu głównego uczelni, budynków chemii, elektrotechniki, laboratorium maszynowego z wieżą ciśnień i kilku mniejszych obiektów.
Z Gdańska wyjechał do Berlina-Dahlem, gdzie zamieszkał u syna Hansa, niemieckiego weterana I wojny światowej (drugi syn, Georg, student architektury, zginął 24 marca 1918 r. jako żołnierz niemiecki na froncie w wieku 24 lat). W 1939 r. Carstenowi odebrano tytuł doktora honoris causa, nadany w 1929 r. przez Technische Hochschule w Hanowerze.
Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Gdańsku organizowane są przez miasto, Gminę Wyznaniową Żydowską, Muzeum Gdańska, Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Kultury Zbliżenia.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/