Nocne zwiedzanie wystaw, spacery po mieście, prelekcje, pokazy, warsztaty - to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają uczestników zbliżającej się Nocy Muzeów na Podkarpaciu.
W Rzeszowie 18 instytucji otworzy swoje drzwi miłośnikom nocnego zwiedzania. W Muzeum Okręgowym można będzie można zobaczyć wystawę prezentującą twórczość ikony pop-artu i popkultury Andy’ego Warhola. W Biurze Wystaw Artystycznych czeka wystawa sztuki nowoczesnej z kolekcji Książąt Lubomirskich. Tegorocznym debiutantem Nocy Muzeów jest Teatr Maska, który zaprasza do Pracowni Dżepetta, czyli muzeum lalek teatralnych. W podziemiach Maski będzie można zobaczyć stylizowane maski teatralne z różnych zakątków świata oraz dwa pomieszczenia wystrojem nawiązujące do pracowni stolarskiej i krawieckiej, które wypełniły lalki, projekty scenograficzne, rekwizyty i kostiumy z archiwalnych spektakli. Z kolei w pracowniach i na korytarzach Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego przy al. Kopisto można oglądać wystawę prac studentów i wykładowców. W programie są też warsztaty i prezentacje technik z różnych dziedzin sztuki oraz seria wykładów z obszaru sztuk wizualnych.
W Jarosławiu będzie można wejść do Kamienicy Orsettich, a tam obejrzeć odtworzone wnętrza mieszczańskie pełne bogato zdobionych mebli, obrazów oraz pamiątek ilustrujących przeszłość regionu. Wśród dodatkowych atrakcji będzie m.in. gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z 1520 roku. Oprócz tego będzie można m.in. wejść na wieżę ratuszową, do cerkwi greckokatolickiej oraz dwóch tras podziemnych. Będzie też inscenizacja "Wjazd Królowej Jadwigi do Jarosławia w 1387 roku", oraz zwiedzanie z przewodnikiem bazyliki i klasztoru oo. Dominikanów.
W Kolbuszowskim skansenie Noc Muzeów rozpocznie się w XVIII-wiecznym spichlerzu z Bidzin, który od kilku lat pełni rolę galerii. To w niej odbędzie się wernisaż wystawy rzeźbiarskiej Krzysztofa Brzuzana pt. „Recykling kulturowy”. Autor tworzy w drewnie, kamieniu, brązie oraz glinie. Materiał do pracy zbiera w różnych miejscach, są to kawałki drewna ze starych drzwi, okien, stołów, czy skrawki metalu.
Krośnieńskie Muzeum Rzemiosła organizuje nocny spacer poświęcony kobietom związanym z tym miastem. Jego uczestnicy poznają m.in. historię Adeli Mięsowicz, żony założyciela Fabryki Zegarów Wieżowych czy Zofii Skotnickiej, która przez pewien czas była właścicielką Pałacu Biskupiego. Wędrówka rozpocznie się o godz. 21, zbiórka jest przed budynkiem Muzeum Rzemiosła. Ostatni z dziesięciu przystanków będzie na Placu Konstytucji 3 Maja. Oprócz tego będzie można wspiąć się na Wieżę Farną, a w Piwnicach zobaczyć wystawę poświęconą Janowi Szczepanikowi i jego wynalazkom. (PAP)
al/ aszw/