Po trwającej blisko dwa miesiące modernizacji gliwicka Palmiarnia została ponownie otwarta dla zwiedzających. W czasie wakacji wyremontowano pawilon historyczny - największy i najwyższy z kilku obiektów Palmiarni, w której na powierzchni ponad 2 tys. m kw. prezentowane są egzotyczne rośliny.
"Modernizacja przebiegła bez komplikacji, w przewidzianym terminie i bez szkody dla naszych cennych eksponatów. Z naszego punktu widzenia wymiana ścian największego z pawilonów Palmiarni była poważną operacją logistyczną. Pomimo tego, że prace prowadzone były latem, należało odpowiednio zabezpieczyć rośliny, m.in. przed wiatrem" - wyjaśnił w czwartek kierownik Palmiarni Marek Bytnar.
Zmodernizowany kosztem blisko 1,7 mln zł pawilon historyczny ma ponad 20 metrów wysokości i 900 mkw. powierzchni. Wewnątrz prezentowane są jedne z najcenniejszych eksponatów Palmiarni – trzy feniksy kanaryjskie, które przyjechały do Gliwic w 1924 roku na wystawę roślin egzotycznych. To wydarzenie dało początek gliwickim tropikom.
W trakcie remontu wymieniono aluminiową konstrukcję ścian, zaś stare panele z poliwęglanu zastąpiono nowymi oraz – w części – szkłem, dzięki czemu można zajrzeć do wnętrza pawilonu od strony Parku Chopina.
Ze względu na prezentowane w pawilonie rośliny egzotyczne, takie prace można było wykonać tylko latem, kiedy bez obawy o najcenniejsze eksponaty możliwe jest wyłączenie ogrzewania.
Czas modernizacji wykorzystano również na renowację podestów i drewnianych schodów we wnętrzach pawilonów. Zwiększono liczbę pomostów roboczych oraz zainstalowano system alpinistyczny, niezbędny przy pielęgnacji wysokich roślin. Zamontowano sterowane z poziomu parteru uchylne okna, gwarantujące odpowiednie warunki klimatyczne.
"Aktualnie w pawilonie historycznym można podziwiać różowe kwiatostany jakobinii czy żółte kwiaty hedychium. Atrakcyjnie prezentują się kolekcje storczyków i kaktusów" – mówi kierownik Palmiarni, zachęcając do jej odwiedzenia po trwającej blisko dwa miesiące przerwie.
Historia gliwickiej Palmiarni sięga 1880 roku, kiedy na terenie kształtującego się parku miejskiego powstały pierwsze szklarnie o charakterze wystawowym. Dynamiczny rozwój obiektów rozpoczął się jednak w 1924 r., kiedy zorganizowano wielką wystawę roślin egzotycznych - wśród nich prezentowano kolekcję palm. Trzy z nich, należące do gatunku feniks kanaryjski, znajdują się w pawilonie historycznym do dziś.
W 1925 r. w Palmiarni otwarto pierwszy na Śląsku wielki basen o pojemności 120 m sześc. wody dla jednej z największych na świecie roślin wodnych Victoria regia. Odtąd można było podziwiać liczne rośliny znad Amazonki. Zbudowano terraria oraz klatki dla egzotycznych zwierząt. Zachwyt wzbudzały akwaria z kolorowymi rybkami, żabami i żółwiami. Podobnie w ptaszarni, wśród wielu ptaków królowały brazylijskie papugi. Gwałtowny rozwój ilościowy, a także wzrost palm nakazał powiększenie Palmiarni, co nastąpiło w roku 1935.
W latach 30. ub. wieku Palmiarnia wraz z otaczającym ją parkiem i śródmiejskimi alejami spacerowymi stała się "zielonymi płucami" wśród kopalń, hut i zakładów przemysłowych. W styczniu 1945 r. obiekty zostały niemal doszczętnie zdewastowane, zaś niesprawna kotłownia i panujący mróz spowodował utratę prawie całej kolekcji roślin. W 1947 r. placówkę ponownie otwarto dla zwiedzających - sprowadzono wówczas do Gliwic niektóre okazy z opuszczonych po wojnie majątków na Dolnym Śląsku.
W 1985 r. pogarszający się stan techniczny obiektów i wzrost zagrożenia dla zwiedzających wymusił decyzję o zamknięciu Palmiarni, którą poddano całkowitej modernizacji. Powierzchnia obiektów wzrosła do ponad 2 tys. mkw. W 1998 r. oddano do użytku nowoczesne obiekty szklarniowe. W czterech pawilonach tematycznych znajdują się egzotyczne rośliny użytkowe, tropikalne, sukulenty, a w pawilonie historycznym – palmy. W ostatnich latach powstały też cztery ogromne akwaria, gdzie odtworzono ekosystemy Amazonki, jeziora Tanganika, rzeki azjatyckiej i polskiej.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ dki/