Schron przeciwlotniczy na placu Nieznanego Żołnierza w Gorzowie Wlkp., nazywanym przez mieszkańców „Kwadratem”, zostanie wiosną otwarty dla mieszkańców i będzie udostępniamy co pewien czas - z okazji rocznic, uroczystości i wydarzeń miejskich – poinformowała w środę magistrat.
„Grupy turystów i mieszkańców będą wprowadzane do odnalezionego latem 2017 r. obiektu wyłącznie pod opieką przewodnika, w zorganizowanych grupach. Prace nad udostępnieniem schronu trwały wiele miesięcy, m.in. w związku z koniecznością przystosowania obiektu do potrzeb turystów, a zwłaszcza uzyskania niezbędnych zgód i pozwoleń wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo” – powiedziała dyr. Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Gorzowa Marta Liberkowska.
Kluczową rolę w kwestii warunków udostępniania schronu odegrała ekspertyza Państwowej Straży Pożarnej, zobowiązującą urząd miasta jako organizatora zwiedzania do prowadzenia tego typu działalności podczas sprzyjającej aury w miesiącach wiosenno-letnich.
„Pozostaje jeszcze kwestia ustalenia administratora i zapewnienia przewodnika dla zwiedzających. Schron, a właściwie szczelinę przeciwlotniczą, już można zwiedzić, wirtualnie, dzięki materiałowi filmowemu zamieszczonemu na stronie miasta” – zaznaczyła Liberkowska.
Dla zwiedzających została opracowana przez Muzeum Lubuskie i wydział kultury i sportu magistratu kompleksowa informacja na temat obiektu i jego historii. Ponadto zostaną zamontowane tablice informacyjne.
„Obecnie pracujemy nad planem i harmonogramem otwarcia, szykujemy plan standardowej wizyty i zbieramy informacje na temat osób, które gotowe byłyby przejąć role przewodnika. Termin inauguracyjnego otwarcia to najprawdopodobniej początek maja” – zakończyła Liberkowska.
"Kwadrat" to miejsce znane wszystkim gorzowianom, znajdujące się na obszarze Nowego Miasta - części Gorzowa, w której dominuje zabytkowa zabudowa z XIX i XX wieku. Cały układ urbanistyczny jest wpisany do rejestru zabytków.
Pod koniec lutego zeszłego roku zakończyła się rewitalizacja tego placu. To właśnie podczas tych prac budowlańcy natrafili na poniemiecki schron przeciwlotniczy. W schronie zostało wykonane oświetlenie, wentylacja oraz izolacja. Prowadzą do niego dwa wejścia - zamykane i wyposażone w drabiny zejściowe. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ itm/