Zespoły kolędnicze, które działają w środowisku mniejszości białoruskiej, można było usłyszeć w niedzielę na przeglądzie prawosławnych kolęd „Gwiazda i Kolęda”. Przegląd zorganizowało w Białymstoku Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.
Prawosławni w regionie obchodzą święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni po katolikach. Tradycyjnie kolędują od pierwszego dnia świąt, czyli 7 stycznia.
Kolęda, jako forma muzyczna, przywędrowała do prawosławia z Zachodu stosunkowo niedawno, bo w XVII wieku. Ludność prawosławna, zwłaszcza słowiańska, bardzo szybko się do niej przekonała.
Wspólnemu spotkaniu i podtrzymaniu tradycji kolędowania służył zorganizowany w niedzielę w Białymstoku przegląd "Gwiazda i Kolęda". To jedna z imprez Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (BTSK), która odbyła się po raz 25. Impreza powstała przed laty po to, by tradycja wykonywania prawosławnych kolęd i pastorałek nie zanikała.
Na scenie w jednej z białostockich szkół można było posłuchać niespełna 20 zespołów dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych przede wszystkim z Białegostoku, Bielska Podlaskiego i Gródka. Uczestnicy przeglądu przygotowali różnorodny repertuar. Można było usłyszeć tradycyjne prawosławne kolędy śpiewane w staro-cerkiewno-słowiańskim, ale też współczesne, śpiewane w języku białoruskim. Zgłoszono też kolędy w języku ukraińskim.
Jak powiedział PAP wiceprzewodniczący BTSK Bazyli Siegień, w tym roku na przegląd zgłosiło się nieco mniej zespołów niż zwykle. Zwrócił uwagę, że termin "Gwiazdy i Kolędy" zbiegł się z juliańskim sylwestrem i Nowym Rokiem - obchodzonym 14 stycznia - a dodatkowo przeglądy kolęd zaczęły też odbywać się w innych miejscach w regionie. Wymienił, że w niedzielę taka impreza odbyła się w Hajnówce, stąd też w Białymstoku zabrakło hajnowskich zespołów, które zazwyczaj występowały.
Ocenił, że co roku impreza cieszy się dużym zainteresowaniem społeczności, która chce przyjść posłuchać, a także śpiewać wspólnie kolędy. Zauważył, że na przegląd przychodzą osoby nie tylko z mniejszości białoruskiej, ale też diaspory białoruskiej.
Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce. Hierarchowie PAKP liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić odpowiedzi na nie) niecałe 151,7 tys. osób. (PAP)
Autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ sdd/