Historycy z Wrocławia chcą zdokumentować pomoc udzielaną Ukrainie. Dlatego apelują do wszystkich osób, które są w taką pomoc zaangażowane, by robiły zdjęcia, skany, printscreeny i wysyłały na adres e-mailowy: archiwumpomocy@zajezdnia.org.
Na konferencji prasowej w środę we Wrocławiu poinformowano, że Centrum Historii Zajezdnia, Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego i Instytut Pawła Włodkowica powołują Archiwum Pomocy.
„Taki zdokumentowanie pomocy udzielanej teraz Ukrainie ma i będzie miało znaczenie dla naszych wspólnych relacji w przyszłości. Jestem przekonany, że właśnie teraz zmienia się stosunek Ukraińców do Polaków i odwrotnie. Taka dokumentacja ukształtuje też opinię publiczną i będzie ważna dla następnych pokoleń” - powiedział dyrektor CH Zajezdnia Marek Mutor.
Jak dodał, większość działań pomocowych opisywana jest i koordynowana online.
„Jeśli nie zabezpieczymy tych źródeł, za kilka lat przestaną one istnieć. Tak stało się z poprzednią falą pomocy w 2014 roku, czy ogromną pomocą dla Węgier w 1956 roku, po której pozostały pojedyncze dokumenty” - mówił Mutor.
„Jeśli działasz w komitecie pomocy, organizacji która włączyła się w akcję itp. - prosimy dbaj o zachowanie dokumentacji elektronicznej (w tym e-maili i dyskusji w komunikatorach) oraz papierowej (wszelkie notatki, plakaty, ulotki, korespondencja urzędowa itp.), a po zakończeniu działań prześlij je do nas na adres: archiwumpomocy@zajezdnia.org, a w przypadku dokumentacji papierowej na adres Centrum Historii Zajezdnia, 53-235 Wrocław, ul. Grabiszyńska 184” - apelują organizatorzy archiwum.
Na adres archiwumpomocy@zajezdnia.org należy też wysyłać printscreeny z akcji internetowych, zdjęcia akcji i plakatów, zapisu koncertów, publikacji dziennikarskich i innych wydarzeń dotyczących pomocy.(PAP)
autor: Roman Skiba
ros/ pat/