Inne

20.06.2013 aktualizacja 18.07.2016

Historyczny Białystok na smartfonach i tabletach

Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. PAP/M. Rozwadowski Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. PAP/M. Rozwadowski

Historyczne miejsca Białegostoku można poznawać dzięki aplikacji "Miejsca z Historią" na urządzenia mobilne. Od czwartku dostępna jest wirtualna panorama głównego placu w mieście, Rynku Kościuszki.

Jak wyjaśnił Sebastian Jakubecki z firmy, która przygotowała aplikację, by z niej korzystać, trzeba zainstalować ją najpierw na smarfonie bądź tablecie (aplikacja jest dostępna na stronie www.miejscazhistoria.pl ). Następnie trzeba stanąć w odpowiednim miejscu, oznaczonym specjalną naklejką, przed głównym wejściem do ratusza. Wtedy - jak dodał - obracając się wokół, można podziwiać na swoim urządzeniu ratusz, a także inne budynki wokół placu sprzed lat.

Dostępny jest też krótki opis każdego z budynków oraz zdjęcia tych miejsc: z początku XX wieku, z okresu międzywojennego i tuż po II wojnie światowej. W sumie w aplikacji do obejrzenia jest ok. 200 archiwalnych fotografii.

Aplikacja opiera się na wirtualnej panoramie, wykonanej na podstawie trójwymiarowych modeli budynków, zrekonstruowanych dzięki zachowanym fotografiom i planom Białegostoku. W przyszłości do aplikacji będą dodawane kolejne miejsca i funkcje. W ten sposób ma powstać multimedialny szlak turystyczny.

Aplikacja obecnie działała na smartfonach oraz tabletach obsługujących system Android, wkrótce ruszy także w wersji na produkty firmy Apple.

Poznawanie historii Białegostoku umożliwiają też interaktywne kioski z informacjami o mieście. (PAP)

swi/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL