W sobotę, w bazylice archikatedralnej w Łodzi, odbędzie się ingres nowego metropolity łódzkiego abpa Grzegorza Rysia, który 14 września został wyniesiony do tej godności przez papieża Franciszka. W uroczystości weźmie udział nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.
Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś przejmie obowiązki pasterza Kościoła łódzkiego od abpa Marka Jędraszewskiego, który w styczniu został mianowany metropolitą krakowskim. Od tamtej pory metropolią łódzką kierował administrator diecezji bp Marek Marczak.
"Niech duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy poczują się serdecznie zaproszeni do udziału w tym ważnym dla Kościoła łódzkiego wydarzeniu, związanym z inauguracją posługi siódmego w prawie stuletniej historii naszej Archidiecezji Pasterza Kościoła Łódzkiego" - ogłosili na stronie internetowej kurii Administrator Archidiecezji Łódzkiej bp Marek Marczak i Wikariusz Generalny bp Ireneusz Pękalski.
Do udziału w ingresie zaprosił wiernych także sam abp Ryś, który od pewnego czasu jest już w Łodzi i uczestniczy - na razie nieoficjalnie - w spotkaniach z wiernymi.
"Zapraszam was wszystkich, byście byli przy mnie w tym dniu, kto może, to fizycznie w katedrze, kto nie może – to duchowo w modlitwie. Bardzo o nią proszę" – mówił w nagraniu zamieszczonym na stronie archidiecezji.
Ingres abpa Rysia odbędzie się dniu liturgicznego wspomnienia św. Karola Boromeusza, patrona chrzcielnego św. Jana Pawła II. W uroczystości udział wezmą m.in. biskupi - w tym metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski - oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Abp Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. W latach 1982-1988 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej oraz studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk księdza kardynała Franciszka Macharskiego. Odbył studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, na którym - po rocznej pracy duszpasterskiej - został zatrudniony i podjął studia doktoranckie. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2002 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.
Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, cenionym historykiem i autorem licznych opracowań naukowych oraz popularnych z zakresu historii i teologii.
W latach 2004-2007 był dyrektorem Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, a od 2007 do 2011 r. rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2010-2011 r. był przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce.
28 września 2011 otrzymał sakrę biskupią z rąk księdza kardynała Stanisława Dziwisza. W swoim herbie przyjął zawołanie "Moc w słabości".
Abp. Ryś jest zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny, m.in. jako inicjator spotkania w intencji pokoju z udziałem chrześcijan, Żydów i muzułmanów "Echo Asyżu w Krakowie"; współtwórca i wykładowca kursu "ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich"; członek kapituły Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała przyznawanej przez Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze" za zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego; uczestnik Ekumenicznego Maratonu Biblijnego w Krakowie. Od 2012 jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski i Sekretariatowi ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej.
Jak podaje łódzka kuria, pracę naukową abp Ryś łączy z zaangażowaniem duszpasterskim: aktywnie uczestniczy w życiu Drogi Neokatechumenalnej, głosi kazania, rekolekcje, dni skupienia. Co roku bierze też udział w pieszej pielgrzymce z Krakowa na Jasną Górę. (PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ js/