Wpływowi kultury żydowskiej na muzykę współczesną, jazz i muzykę świata poświęcony będzie IV Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej, retransmitowany online 2-3 lipca o godz. 19 kanałami Narodowego Centrum Kultury i Muzeum POLIN.
Na stronie NCK napisano, że festiwal "skupia się na prezentacji pełnego spektrum różnorodnych tradycji muzycznych mniejszości narodowych i etnicznych dawnej i współczesnej Rzeczypospolitej". "Podróżowaliśmy przez świat dźwięków muzyki tatarskiej, ormiańskiej, łemkowskiej czy kaszubskiej, muzyki źródeł i różnych tradycji i estetyk, by badać uniwersalne kody i znaczenia europejskiej muzyki" - dodano.
Przekazano, że IV edycja, będąca "podsumowaniem badanych przez nich tropów, podejmuje wątki wielowiekowej tradycji żydowskiej i jej wpływy na współczesne gatunki muzyki świata i jazzu".
"Tegoroczna edycja poświęcona jest wpływowi kultury żydowskiej na muzykę współczesną, jazz i muzykę świata. Tradycje przenikania się obu kultur mają wyjątkową, wielowiekową historię. Jednym z założeń Festiwalu jest pokazanie, że muzycy prezentujący różne gatunki mogą tworzyć jedność, że muzyka łączy ludzi z różnych kultur" - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Milo Kurtis.
W programie festiwalu znaleźli się klarnecista David Krakauer wraz z zespołem Bester Quartet, Karolina Cicha & Spółka (z programem z płyty Ydiszland), KROKE i MILO Ensemble z udziałem Wojciecha Waglewskiego i Tomasza Kukurby.
Poinformowano, że stan epidemii wywołał konieczność zmiany terminu i nowych form dostępności dla odbiorców w związku z czym koncert będzie retransmitowany online kanałami Narodowego Centrum Kultury i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
"David Krakauer wystąpi zdalnie z Nowego Jorku (nagra audiowizualnie swoje partie na klarnecie, w tym przygotowane specjalnie skomponowane na nasz koncert, prześle je w formie materiałów video, który zostaną odtworzone podczas wspólnego koncertu z Bester Quartet, którzy na żywo będą grali do tego swoje partie)" - przekazało NCK.
Organizatorami festiwalu są: Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Edukacji Kulturalnej MILO Art. Za produkcję odpowiada Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala, wsparcie udziela: STOART, ZAiKS, Radio WNET.
Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ amac/