Średniowiecze

21.12.2017

Janusz Trupinda nowym dyrektorem Muzeum Zamkowego w Malborku

Zamek w Malborku. Fot. PAP/A. Warżawa Zamek w Malborku. Fot. PAP/A. Warżawa

Dr hab. Janusz Trupinda odebrał w czwartek akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku z rąk wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak czytamy w komunikacie na stronie MKiDN, dr hab. Janusz Trupinda funkcję dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku będzie sprawować w latach 2018-22.

Jak podkreślono, Trupinda to "wybitny znawca historii Zakonu Krzyżackiego", autor i współautor publikacji naukowych, popularno-naukowych, recenzji i polemik. Specjalizuje się m.in. w tematyce relacji polsko-krzyżackich oraz historii i architektury zamków krzyżackich. W latach 2000-11 pełnił funkcję kierownika działu historii w Muzeum Zamkowym w Malborku oraz wicedyrektora ds. naukowo-konserwatorskich. W tym samym roku został zatrudniony, jako kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Był także koordynatorem projektu "2010 - Rok grunwaldzki" w Malborku.

Trupinda był także wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Gdańskim, Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku, Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W 2005 r. ukończył Podyplomowe Studium Menedżerów Kultury w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jest długoletnim członkiem Stowarzyszenia Muzealników Polskich i jednym z założycieli Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich, a w latach 2011-14 należał do Rady Redakcyjnej kwartalnika "Ochrona Zabytków".

Janusz Trupinda zastąpi na stanowisku dyrektora Mariusza Mierzwińskiego, którego kadencja kończy się 31 grudnia br.

Muzeum Zamkowe w Malborku zostało utworzone 1 stycznia 1961 r. Jest placówką historyczno-artystyczną, którego zadaniem jest m.in. właściwe utrzymywanie Zamku, w którym się znajduje. Prowadzi także działalność naukową w zakresie archeologii Dolnego Powiśla oraz historii sztuki i kultury Prus Królewskich, głównie na bazie posiadanych zbiorów.(PAP)

autor: Nadia Senkowska

edytor: Paweł Tomczyk

nak/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL