Reprezentacje szkół z Częstochowy i okolic udekorowały w piątek na Jasnej Górze 40 drzewek podarowanych przez Lasy Państwowe. Głosy w 11. edycji konkursu na Wieczernikową Choinkę będzie można oddawać w sanktuarium od 25 grudnia do 30 grudnia.
Jak przypomniało biuro prasowe Jasnej Góry, ideą konkursu jest przygotowanie najmłodszych na przeżycie Narodzenia Pańskiego, pielęgnowanie polskich tradycji bożonarodzeniowych i przypomnienie o znaczeniu choinkowych ozdób. Powstały one rękoma małych artystów z tak niepozornych materiałów, jak papier, słoma, włóczka, guziki czy kubki jednorazowego użytku.
Wzorem lat poprzednich 40 udekorowanych drzewek bożonarodzeniowych, podarowanych przez Lasy Państwowe, będzie można od 25 grudnia oglądać w części klasztoru nazywanej Wieczernikiem. Do 30 grudnia potrwa głosowanie – na kartkach wrzucanych do urny przez odwiedzających w tym czasie klasztor pielgrzymów – a finał odbędzie się 8 stycznia 2019 r.
Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra dziękował dzieciom i wychowawcom za ich zapał i kreatywność. "Także dzięki wam Jasna Góra stała się polskim Betlejem, które z Maryją czeka na narodziny Chrystusa" – mówił o. Waligóra, który w wystosowanych także tego dnia życzeniach podkreślił, że chodzi zarówno o historyczny fakt z Groty Betlejemskiej, ale też o duchowe rodzenie się Dzieciątka Jezus w ludzkim życiu.
"Na czas świętowania i rozważania tej pięknej tajemnicy naszej wiary, z Jasnej Góry składam wszystkim serdeczne życzenia: Niech wielka radość z zamieszkania pośród nas Zbawiciela świata przenika głęboko do serc wszystkich ludzi. Promieniujmy nią nie tylko na nasze otoczenie, rodziny czy wspólnoty, ale także na cały świat!" – napisał w swoich życzeniach o. Waligóra.
W ostatnich dniach świątecznie udekorowana była już prawie cała Jasna Góra. Przed klasztorem, przy bramach wejściowych, ustawiono ponad 16-metrową choinkę – także od Lasów Państwowych. Ustawione zostały też choinki w bazylice jasnogórskiej, chociaż o trwającym wciąż adwencie przypomina jeszcze wieniec adwentowy, zawieszony w prezbiterium bazyliki.
Dobiega też końca budowa jasnogórskiej szopki bożonarodzeniowej. Tegoroczna szopka, jak w ubiegłych latach, będzie dwuczęściowa. Przed jasnogórską bazyliką stoi góralska chata ze Świętą Rodziną, a na fosach postawiono szopkę ruchomą z 400 figurkami oraz – tradycyjnie – żywymi zwierzętami. Szopka zostanie oficjalnie otwarta po pasterce. (PAP)
Autor: Mateusz Babak
mtb/ joz/