Religia

21.12.2018

Jasna Góra: 40 drzewek w konkursie na Wieczernikową Choinkę

Reprezentacje szkół z Częstochowy i okolic udekorowały w piątek na Jasnej Górze 40 drzewek podarowanych przez Lasy Państwowe. Głosy w 11. edycji konkursu na Wieczernikową Choinkę będzie można oddawać w sanktuarium od 25 grudnia do 30 grudnia.

Jak przypomniało biuro prasowe Jasnej Góry, ideą konkursu jest przygotowanie najmłodszych na przeżycie Narodzenia Pańskiego, pielęgnowanie polskich tradycji bożonarodzeniowych i przypomnienie o znaczeniu choinkowych ozdób. Powstały one rękoma małych artystów z tak niepozornych materiałów, jak papier, słoma, włóczka, guziki czy kubki jednorazowego użytku.

Wzorem lat poprzednich 40 udekorowanych drzewek bożonarodzeniowych, podarowanych przez Lasy Państwowe, będzie można od 25 grudnia oglądać w części klasztoru nazywanej Wieczernikiem. Do 30 grudnia potrwa głosowanie – na kartkach wrzucanych do urny przez odwiedzających w tym czasie klasztor pielgrzymów – a finał odbędzie się 8 stycznia 2019 r.

Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra dziękował dzieciom i wychowawcom za ich zapał i kreatywność. "Także dzięki wam Jasna Góra stała się polskim Betlejem, które z Maryją czeka na narodziny Chrystusa" – mówił o. Waligóra, który w wystosowanych także tego dnia życzeniach podkreślił, że chodzi zarówno o historyczny fakt z Groty Betlejemskiej, ale też o duchowe rodzenie się Dzieciątka Jezus w ludzkim życiu.

"Na czas świętowania i rozważania tej pięknej tajemnicy naszej wiary, z Jasnej Góry składam wszystkim serdeczne życzenia: Niech wielka radość z zamieszkania pośród nas Zbawiciela świata przenika głęboko do serc wszystkich ludzi. Promieniujmy nią nie tylko na nasze otoczenie, rodziny czy wspólnoty, ale także na cały świat!" – napisał w swoich życzeniach o. Waligóra.

W ostatnich dniach świątecznie udekorowana była już prawie cała Jasna Góra. Przed klasztorem, przy bramach wejściowych, ustawiono ponad 16-metrową choinkę – także od Lasów Państwowych. Ustawione zostały też choinki w bazylice jasnogórskiej, chociaż o trwającym wciąż adwencie przypomina jeszcze wieniec adwentowy, zawieszony w prezbiterium bazyliki.

Dobiega też końca budowa jasnogórskiej szopki bożonarodzeniowej. Tegoroczna szopka, jak w ubiegłych latach, będzie dwuczęściowa. Przed jasnogórską bazyliką stoi góralska chata ze Świętą Rodziną, a na fosach postawiono szopkę ruchomą z 400 figurkami oraz – tradycyjnie – żywymi zwierzętami. Szopka zostanie oficjalnie otwarta po pasterce. (PAP)

Autor: Mateusz Babak

mtb/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL