Jesienna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w sobotę i niedzielę. Podczas festiwalu odbędą się koncerty muzyki tradycyjnej, warsztaty, tańce przy akompaniamencie wiejskich kapel oraz uroczysta wymiana instrumentów między Polską a Estonią.
Jesienny festiwal rozpocznie się w piątek koncertem "Kanon Trzech". "Będzie to kolejny z cyklu koncertów, w których przedstawiamy postaci wybitnych artystów, legendy kultury wiejskiej" - podają organizatorzy. Pomysłodawcą tego cyklu jest Andrzej Bieńkowski, od lat dokumentujący tradycyjną wiejską muzykę.
Podczas koncertów pokazuje on filmy ze swoich dawnych spotkań z muzykantami - najczęściej nieżyjącymi już od wielu lat - i zaprasza muzyków, którzy wykonują ich repertuar. W tym roku zaprezentowane zostaną sylwetki nieżyjących już: skrzypka Józefa Zarasia, harmonisty Stanisława Stępniaka i śpiewaczki Heleny Goliszek. Wśród wykonawców koncertu znajdą się: Kaja Prusinowska, Janusz Prusinowski i Piotr Piszczatowski, Mateusz Niwiński, zespół wokalny Retro.ArtBem, Józef Porczek, Józef Kędzierski.
W sobotę wieczorem odbędzie się polsko-estoński koncert "Kannel-Cymbały". Wystąpią w nim kobiety grające na kannelu (estoński instrument strunowy) z Estonii oraz muzycy z Podkarpacia, wirtuozi cymbałów i ich budowniczowie.
Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i uzyskania jej przez Estonię podczas koncertu nastąpo przekazanie instrumentów, które będzie elementem polsko-estońskiego programu realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
"Jest to okazja do spotkania tradycji obu narodów. W ramach obchodów rocznic władze Estonii postanowiły ofiarować Polsce kannel – instrument uznawany za narodowy symbol Estonii, natomiast władze Polski przekazać Estonii cymbały – opisane w +Koncercie Jankiela+ i nadal obecne w tradycji kilku regionów, szczególnie Rzeszowszczyzny" - poinformowali organizatorzy. W koncercie wystąpią m. in. cymbaliści Marek Kruczek i Jerzy Panek oraz goście z Estonii, grające na kannelu: Maarja Sarv, Ann Maria Piho, Katariina Tirmaaste, Eva Valjaots i zespół dziecięcy z Estonii prowadzony przez Kadri Lepasson i Leanne Barbo.
Po koncercie rozpocznie się Noc tańca - ośmiogodzinna zabawa przy muzyce najlepszych kapel wiejskich i miejskich, a przez całą sobotę można będzie wziąć udział w warsztatach tańca (m. in. tańców estońskich), śpiewu, gry na instrumentach (m. in. na cymbałach i na kannel).
Szczegółowe informacje na www.festivalmazurki.pl
Wydarzenia festiwalu odbędą się w Warszawskim Domu Technika NOT oraz w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2. (PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ pat/