Piastowski Turniej Rycerski, koncerty, stoiska z produktami regionalnymi i rzemiosłem artystycznym – te wydarzenia czekają uczestników inauguracji 22. Europejskich Dni Dziedzictwa w Parku Mużakowskim w Łęknicy (Lubuskie).
Inauguracja odbędzie się 13 września. Miejsce jej organizacji jest nieprzypadkowe – w tym roku przypada 10. rocznica wpisania Parku Mużakowskiego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i uznania parku przez prezydenta RP za Pomnik Historii.
Park Mużakowski to perła turystyczna Ziemi Lubuskiej i przykład współpracy polsko-niemieckiej na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Rocznie odwiedza go ponad 300 tys. turystów z całego świata. Malowniczy teren można zwiedzać pieszo, rowerem lub konno.
Został on założony w pierwszej połowie XIX wieku na terenie o wyjątkowych walorach krajobrazowych. Jego twórcą był pruski arystokrata, książę Hermann von Pueckler-Muskau. To jedno z najbardziej rozległych historycznych założeń parkowych w Europie.
Park Mużakowski to perła turystyczna Ziemi Lubuskiej i przykład współpracy polsko-niemieckiej na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Rocznie odwiedza go ponad 300 tys. turystów z całego świata. Park został założony w pierwszej połowie XIX w. na terenie o wyjątkowych walorach krajobrazowych. Jego twórcą był pruski arystokrata, książę Hermann von Pueckler-Muskau.
Park w stylu angielskim należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. Jego obszar obejmuje przeszło 700 ha, podzielonych asymetrycznie rzeką pomiędzy niemiecki Bad Muskau i polską Łęknicę.
Park imponuje wykorzystaniem naturalnych walorów terenu. Położony jest w malowniczej dolinie Nysy Łużyckiej, na odcinku przełomu rzeki przez formacje geologiczne moreny czołowej, zwanej Łukiem Mużakowa. Dolina rozszerza się w tym miejscu do 1,5 km, a wznoszące się po obu stronach rzeki tarasy dochodzą do 60 m wysokości względnej.
Po II wojnie światowej granica polsko-niemiecka podzieliła park na dwie części. Zachodnia (206 ha wraz z zamkiem) leży po stronie niemieckiej, na terenie miasta Bad Muskau. Część wschodnia (522 ha) - po stronie polskiej, w Łęknicy. Łączą je dwa mosty na Nysie Łużyckiej - most Podwójny i most Angielski. Od końca lat 80. XX wieku park jest przedmiotem polsko-niemieckiego projektu rewaloryzacji.
Nawiązując do tematu tegorocznej akcji - „Dziedzictwo - źródło tożsamości” - rzecznik Narodowego Instytutu Dziedzictwa Wioletta Łabuda-Iwaniak powiedziała PAP, że poczucie przynależności do grupy i własnej tożsamości jest jedną z najistotniejszych potrzeb emocjonalnych człowieka.
"Istnieje wiele rzeczy, dzięki którym człowiek może się identyfikować z danym miejscem, krajem, społecznością. Wspólne potrzeby, zainteresowania, wspólne problemy i sukcesy pozwalają czuć nam się częścią danej społeczności” - wyjaśniła rzecznik.
Dodała, że dziedzictwo pozwala zaspokajać tęsknotę za byciem częścią społeczności, za poczuciem wspólnoty skupionej wokół wspólnych wartości.
„Największą z nich, niezmienną, niezależną od niesprzyjających wiatrów jest właśnie nasze dziedzictwo we wszelkich jego aspektach” - podkreśliła rzecznik.
Całościowo projekt Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) jest przedsięwzięciem edukacyjnym i popularyzatorskim. Według Łabudy-Iwaniak od kilku lat coraz więcej osób jest zainteresowanych ochroną zabytków, dziedzictwem niematerialnym oraz szeroko pojętą kulturą.
„W 2013 roku 300 tys. osób wzięło udział w wydarzeniach dedykowanych EDD. Cieszy nas, że właśnie tego typu wydarzenia podkreślają to co w nas wyjątkowe, jedyne, niepowtarzalne – a takie właśnie jest nasze dziedzictwo” - powiedziała PAP rzecznik.
Pomysł organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa narodził się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych w jego kraju Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Widząc duże zainteresowanie takim projektem Rada Europy w 1991 roku ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa.
Polska włączyła się do tej akcji dwa lata później. Od tego czasu tradycją stało się, że w drugi i trzeci weekend września w całym kraju odbywają się imprezy poświęcone szerzeniu wiedzy na temat ochrony dziedzictwa kulturowego.
Ogólnopolskim koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa - instytucja kultury, stanowiąca zaplecze eksperckie dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
mmd/ mlu/