Europa i świat po 1989 roku

16.09.2018

Kard. A. Bagnasco: Europa powinna iść drogą w kierunku jedności

Europa powinna iść drogą w kierunku jedności; jedność Kościoła w Europie świadczy o tym, że jest to możliwe – powiedział w niedzielę w Poznaniu na zakończenie zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) jej przewodniczący kard. Angelo Bagnasco.

Spotkanie w Poznaniu odbyło się pod hasłem "Solidarny duch Europy".

"Podczas tego zgromadzenia zastanawialiśmy się nad kwestią solidarności rozumianej w wymiarze ogólnoludzkim i solidarności chrześcijańskiej, której najwyższym przejawem jest miłość ewangeliczna. Kościół katolicki jest pierwszą w Europie instytucją, jeśli chodzi o wspieranie i działalność wolontariacką. Nie jest to dla nas powodem do samozadowolenia i do tego, byśmy się tym chwalili, lecz powodem do tego, byśmy podziękowali Panu Bogu za tak okazywaną nam łaskę” – powiedział w niedzielę kard. Bagnasco.

Według przedstawionych w Poznaniu wyników badań, przeprowadzonych z inicjatywy CCEE, Kościół katolicki jest najważniejszą, najbardziej aktywną instytucją na polu wolontariatu w Europie. Wynika z nich też, że w różne formy wolontariatu jest zaangażowanych ponad 100 mln mieszkańców kontynentu.

Kard. Bagnasco poinformował, że w wydanym po spotkaniu komunikacie końcowym, hierarchowie z całej Europy "wyrażą nadzieję i zachęcą kontynent europejski do tego, by dalej szedł tą trudną, ale i bardzo potrzebną drogą w kierunku jedności".

"Pierwszym jednak przesłaniem, który chcielibyśmy pozostawić Europie, jest sama nasza obecność - nas, biskupów europejskich, którzy gromadząc się na takich dorocznych zebraniach w jednym z krajów europejskich chcą zaświadczyć o tej jedności" - powiedział.

"Jako biskupi niesiemy to proroctwo nadziei dla całego kontynentu ze strony wszystkich narodów, historii, kultur, które nas różnią; jesteśmy tu wspólnie, bo ponad nami jest Jezus Chrystus. Jedność Kościoła w Europie świadczy o tym, że można kroczyć tą drogą, że jest to możliwe, piękne, niezbędne i że nasze odmienności, różnorodności nie powinny stanowić powodu do podziałów, ale powinny nas wzajemnie ubogacać" – podkreślił kard. Bagnasco.

Przewodniczący CCEE podkreślił przy tym, że jedność Kościoła nie jest niczym narzucona. "Jest to coś, co wynika z naszej wewnętrznej jedności duchowej, z naszej wiary w Jezusa Chrystusa, który jest przyszłością nie tylko dla chrześcijan, ale dla całej ludzkości" - podkreślił.

Spotkanie przewodniczących episkopatów Europy w stolicy Wielkopolski ma związek z trwającymi w tym roku obchodami jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego, nawiązuje też do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. W jej skład wchodzą przewodniczący episkopatów krajów europejskich oraz biskupi będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL