Pochód ku wolności dla naszego narodu i dla wielu narodów rozpoczął się w Warszawie na pl. Zwycięstwa - powiedział dziennikarzom były osobisty sekretarz Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz, pytany o pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. Podkreślił, że miała ona znaczenie historyczne.
Pierwszy raz po wyborze na papieża Jan Paweł II przyjechał do Polski 2 czerwca 1979 r. Pielgrzymka trwała do 10 czerwca, a Ojciec Święty odwiedził: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Nowy Targ, Kraków i b. niemiecki obóz zagłady Auschwitz. To wówczas papież wypowiedział w Warszawie słynne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!”.
"Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była historyczna, ogromnie ważna nie tylko dla narodu polskiego, ale dla świata. To był początek zmian społeczno-politycznych, nie tylko w krajach wschodniej Europy, ale w całym świecie" - powiedział kard. Dziwisz.
Przypomniał, że na początku pontyfikatu Jana Pawła II w wielu krajach panowało przekonanie, że "przyszłość należy do marksizmu". "Papież mówił, że to nie jest droga" – mówił kard. Dziwisz. "Jan Paweł II powiedział, że przyszłość należy do solidarności, praw człowieka i praw narodów" – dodał.
"Ten pochód ku wolności dla naszego narodu i dla wielu narodów rozpoczął się właśnie w Warszawie na placu Zwycięstwa” – podkreślił kard. Dziwisz. Dodał, że ten pochód poprzez Polskę "poszedł potem do innych krajów".
Kard. Stanisław Dziwisz w czwartek w Warszawie będzie uczestniczył w konferencji "Jan Paweł II: fundamenty demokracji" odbywającej się w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. W niedzielę, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, kard. Stanisław Dziwisz w Świątyni Opatrzności Bożej będzie przewodniczył mszy dziękczynnej za posługę św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ mhr/