Religia

08.10.2017

Kard. Nycz: Dzień Papieski ma przybliżać i przypominać pontyfikat i dzieło Jana Pawła II

Wszyscy wiemy, co zawdzięczamy papieżowi Janowi Pawłowi II, który przeprowadził nas w nowe tysiąclecie – podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas niedzielnej mszy świętej w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.

Msza święta została odprawiona podczas centralnych obchodów XVII Dnia Papieskiego, które w tym roku przebiegają pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją". Podczas mszy stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” modlili się w intencji ich darczyńców.

„Dzień Papieski został ustanowiony jako główne dzieło Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" po to, żeby przybliżać i przypominać cały pontyfikat i całe dzieło Jana Pawła II. Chcemy podjąć coś z jego ducha, a duchem jego pontyfikatu była młodzież, o której zawsze mówił: +Jesteście nadzieją Kościoła i świata+” – mówił w homilii kardynał Nycz.

Stąd też, jak podkreślił metropolita warszawski, "Dzień Papieski jest promocją pontyfikatu Jana Pawła II i jego osoby oraz budowaniem w duchu i myśli Jana Pawła II funduszu stypendialnego dla młodzieży, który jest żywym pomnikiem jego osoby".

Jak mówił, dzisiaj widać przed kościołami młodzież zbierającą fundusze dla przyszłych stypendystów i przypomniał, że z funduszu stypendialnego Fundacji "Dzieła Nowego Tysiąclecia" zostało wykształconych już 5 tys. osób, a obecnie około 2 tys. studiuje.

Kard. Nycz zachęcał też ludzi starszych, aby swoim autentycznym, prawdziwym świadectwem swojego życia i opowiadania przybliżać klimat pontyfikatu Jana Pawła II, który starsi mogli przeżywać przez większość swojego życia.

Nawiązując do przypowieści ewangelicznej o "Winnicy Pańskiej", metropolita warszawski podkreślił, że taką "Winnicą Pańską" jest "dziedzictwo pontyfikatu Jana Pawła II, którą należy przyjąć". Zwrócił się jednocześnie z prośbą, abyśmy przyjęli Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" jako zadanie, by zaprosić setki tysięcy młodych ludzi, żeby "promować Jana Pawła II i jego nauczanie w duchu tego, co on mówił do młodzieży".

Mówiąc o dziedzictwie Jana Pawła II, które on nam zostawił, to - zdaniem kard. Nycza - jest nim nadzieja. "W liście, który napisał na początku nowego tysiąclecia, zawarł słowa: +Idźcie naprzód z nadzieją+. Papież powiedział, że nadzieja jest w tym, że +zło można zwyciężać tylko dobrem+. I to jest nasza nadzieja, że potrafimy budować dobro, piękno, miłość, mimo że człowiek jest słaby i grzeszny, gdyż nie można zwyciężać zła złem. Także w naszych czasach zło trzeba dobrem zwyciężać" - podkreślił metropolita warszawski.

Jak mówił kard. Nycz, drugim dziedzictwem, które pozostawił nam Jan Paweł II, jest nauczanie o rodzinie. "Bez rodziny niczego dobrego zrobić się nie da. (...) Tylko przez dobroć, przez miłość możemy zabezpieczyć rodzinę" - mówił Jan Paweł II. Papież podkreślał, że rodzina jest niezastępowalną instytucją, dlatego głosił Ewangelię o małżeństwie i rodzinie przez cały swój pontyfikat" - przypomniał hierarcha.

Na zakończenie kard. Nycz zwrócił się z apelem, aby zauważyć wolontariuszy, którzy czekają przed kościołami w całej Polsce, zbierając pieniądze na fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", "byśmy w ten sposób przyczyniali się do budowania tej wspólnoty młodych ludzi, którzy dzięki tej inicjatywie będą ludźmi dobrze wykształconymi".

Po mszy, o godz. 15.30, odbędzie się koncert galowy Dnia Papieskiego, który transmitować będzie TVP1. Wieczorem, o godz. 18.15, w kościele akademickim św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu odbędzie się "Apel Miasta Warszawy ze św. Janem Pawłem II". Zostanie on połączony z różańcem.

Obchodom XVII Dnia Papieskiego towarzyszy zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia, która finansuje stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży z małych miasteczek i wsi.

Program stypendialny można wspierać wpłacając pieniądze na konto Fundacji lub wysyłając SMS o treści "Pomoc" pod nr 74 265 (koszt to 4,92 zł + VAT).

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana w 2000 r. Jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.

Dzień papieski obchodzony jest od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża (16 października 1978 roku). (PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL