Religia

13.09.2018

Kard. V. Nichols: poczucie solidarności i bezinteresowności jest w wielu kulturach zagrożone

Przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco (2L) i wiceprzewodniczący CCEE: kard. Vincent Nichols (2P), abp Stanisław Gądecki (L) oraz rzecznik CCEE Thierry Bonaventura (P) podczas konferencji prasowej nt. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco (2L) i wiceprzewodniczący CCEE: kard. Vincent Nichols (2P), abp Stanisław Gądecki (L) oraz rzecznik CCEE Thierry Bonaventura (P) podczas konferencji prasowej nt. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

W wielu kulturach poczucie solidarności i bezinteresowności jest zagrożone – powiedział w czwartek w Poznaniu wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) kard. Vincent Nichols. Do niedzieli w stolicy Wielkopolski odbywa się zgromadzenie plenarne CCEE.

Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Solidarny duch Europy". Do Poznania zaproszeni zostali przewodniczący konferencji episkopatów z 45 krajów.

Przewodniczący CCEE, arcybiskup Genui kard. Angelo Bagnasco powiedział na poprzedzającej rozpoczęcie obrad konferencji prasowej, że wybór zagadnienia solidarności jako głównego tematu spotkania w Poznaniu nie jest przypadkowy.

"Solidarność, która przekłada się na wolontariat, często odbywa się bez wynagrodzenia. Główna, zasadnicza wartość człowieczeństwa to bezinteresowność. Jeśli zapomnimy o bezinteresowności, która powinna być duszą solidarności we wszystkich jej formach, to jest to nie tylko zdradą Ewangelii, ale i zubożeniem człowieczeństwa, humanizmu, a więc i społeczeństwa" - powiedział.

Kard. Bagnasco wyraził też nadzieję, że spotkanie w Poznaniu "będzie miało wpływ na nasze Kościoły, nasze wspólnoty, nasze społeczności, mam nadzieję, że również na społeczeństwa naszego kontynentu".

Wiceprzewodniczący CCEE, arcybiskup Westminster kard. Vincent Nichols stwierdził, że "w wielu kulturach poczucie solidarności i bezinteresowności jest zagrożone".

"To nie jest coś modnego w kulturze, która skupia się na jednostce, na tożsamości pojedynczej osoby i na autosatysfakcji. Widzimy jednak wielu młodych ludzi, którzy są zmotywowani, którzy chcieliby się zaangażować na rzecz dobra i czynią to w sposób ofiarny, trwały i solidarny. Stąd widzimy więź pomiędzy tym spotkaniem a synodem biskupów, który odbędzie się w październiku, a który będzie poświęcony młodzieży" - powiedział.

Gospodarz spotkania, metropolita poznański, wiceprzewodniczący CCEE i przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki przypomniał, że wydarzenie w Poznaniu odbywa się w 1050-lecie biskupstwa poznańskiego i przy okazji 100-lecia polskiej niepodległości.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. W jej skład wchodzą przewodniczący episkopatów krajów europejskich oraz biskupi będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.(PAP)

autorzy: Rafał Pogrzebny, Anna Jowsa

rpo/ ajw/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL