Zwiększenie zakresu nauczania języka polskiego, kwestia przyznania Polonii w Austrii statusu grupy narodowościowej, wspieranie potencjału społecznego Polaków w tym kraju - to zdaniem MSZ priorytety związane z funkcjonowaniem austriackiej Polonii.
Z informacji, przekazanych na posiedzeniu sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, przez dyrektora departamentu konsularnego MSZ Bartosza Grodeckiego oraz wicedyrektora departamentu współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Wojciecha Tycińskiego wynika, że W Austrii jest grupa polonijna licząca ok. 60 tys. Polaków oraz blisko 60 organizacji polonijnych. Największa z nich to Wspólnota Polskich Organizacji w Austrii "Forum Polonii", która zrzesza 13 innych organizacji polonijnych.
Priorytetami dla Polonii w Austrii - jak wskazywali urzędnicy MSZ - jest przede wszystkim zwiększenie zakresu nauczanie języka polskiego, który, jak podkreślali, jest nośnikiem tożsamości polskiej.
Z informacji MSZ wynika, że środowisko polonijne w Austrii jest "żywe i dynamiczne", działa w nim wiele mediów polonijnych, a potencjał społeczny "jest spory, ale wymaga wsparcia".
Kolejnym z priorytetów - według MSZ - jest staranie się o przyznanie Polakom w Austrii statusu grupy narodowościowej. Jak wskazuje resort, wystąpiono o to do władz austriackich w 1996 r., ale starania te nie zakończyły się dotąd powodzeniem, nie tylko ze względów finansowych, ale też ze względu na wymóg wykazania się ciągłością funkcjonowania przez kilka pokoleń, o co mogliby się starać tylko Polacy w Wiedniu.
W czasie posiedzenia poruszono też temat budowy pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu w Wiedniu. Jak mówiła przewodnicząca Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii "Forum Polonii" Teresa Opalińska-Kopeć, gotowy jest już cokół, na którym ma stanąć pomnik, a 12 września gotowy miał być już cały monument. Jednak - jak mówiła Opalińska-Kopeć - okazało się, że zabrakło środków, by projekt sfinalizować.
Joanna Fabisiak (PO) zaapelowała o współdziałanie Polonii oraz MSZ i pomoc w realizacji tego zadania.
Opalińska-Kopeć zwracała też uwagę na niewystarczającą - jej zdaniem - współpracę z Polonią polskiego konsulatu w Austrii; mówiła, że np. w przypadku organizowanego przez jej organizację pokazu upamiętniającego husarię nie uzyskała żadnego wsparcia. Przekonywała też, że kontakt z polską placówką był bardzo utrudniony.
Na słowa Opalińskiej-Kopeć zareagował obecny na posiedzeniu komisji podsekretarz stanu w resorcie spraw zagranicznych Andrzej Papierz. "Temat naszej placówki w Austrii jest mi znany, podejmiemy szybkie działania, by działała ona właściwie" - zapewnił. (PAP)
autor: Wiktoria Nicałek
wni/ js/