Dobiega końca kompleksowy remont Pałacu Izraela Poznańskiego - jednego z najcenniejszych łódzkich zabytków. Za prawie 40 mln zł siedziba Muzeum Miasta Łodzi została odnowiona z zewnątrz i wewnątrz, w październiku będzie można obejrzeć tam nową wystawę.
Pałac Izraela Poznańskiego, który jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych i najcenniejszych zabytków Łodzi, przeszedł gruntowny remont elewacji i balkonów; konserwacji poddano gzymsy, sztukaterie, balustrady, detale architektoniczne, figury wieńczące fasadę, dokonano też izolacji fundamentów oraz wymiany pokrycia dachu i stolarki okiennej. Przywrócone zostało wejście do budynku od strony ulicy Zachodniej, które przez ostatnie lata było zamurowane. Muzeum zostało dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prace, które trwały ponad 2 lata i mają zakończyć się we wrześniu, kosztowały prawie 40 mln zł.
"Inwestycja w pałacu to również nowa wystawa, która powstaje w podziemiach na obszarze 400 m kw. Wystawa prezentować będzie historię Miasta Łodzi oraz całego regionu. Na ekspozycji znajdziemy dzieje miasta, które w bezprecedensowy sposób w skali światowej, w ciągu kilkudziesięciu lat awansowało z szeregu małych, lokalnych ośrodków miejskich o charakterze rzemieślniczo-rolniczym do grona wielkich metropolii europejskich" – podkreślił p.o. dyrektora Muzeum Miasta Łodzi Sławomir Mikołajczyk.
Wystawa - którą zwiedzający będą mogli obejrzeć już w październiku - podzielona została na pięć obszarów. Pierwsza część to Prolog i Ludzie, czyli wstęp do dziejów miasta. Kolejny obszar to Postęp - prezentacja najważniejszych dokonań w takich dziedzinach jak polityka, edukacja czy gospodarka. Kolejna część - Sukces - opowiada, jak powstawały łódzkie fortuny Scheiblerów, Poznańskich i Geyerów, natomiast dział Metropolia poświęcony będzie zagadnieniom komunikacji i mediów.
Wystawa "Ziemia Obiecana wczoraj i dziś. Łódź w Europie. Europa w Łodzi" zaprezentowana zostanie w języku polskim i angielskim, będzie dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niesłyszących.
"Liczymy na to, że nasi goście, przychodząc na nową wystawę, będą chcieli obejrzeć również wnętrza w nowej odsłonie. Wielu przestrzeniom pałacu przywrócono ich dawną funkcję. Wcześniej ściany te była zagipsowane i zamalowane, a dzięki odkrywkom konserwatorskim udało się dotrzeć do ich pierwotnego wyglądu. Zwiedzający może więc przenieść się w czasie i oglądać pałac Poznańskich z początku XX wieku" - zaznaczyła kierowniczka działu edukacji Muzeum Paulina Długosz.
Długosz dodała, że remont pałacu przyniósł wiele odkryć, np. zasypane okna piwnic od strony ulicy Ogrodowej osłoniły pięknie zachowane kraty z XIX wieku, odkryto również okładzinę z różowego piaskowca.
"Przywróciliśmy oryginale dębowe mazerunki pod schodami paradnej klatki. Nowością w pałacu jest przeszklona winda, z której będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Ciekawostką dla stałych bywalców muzeum będzie gabinet Poznańskiego, gdzie odtworzyliśmy oryginalne wymalowania w kolorach oliwki, czerwieni i złota" - wymieniła.
Łódzki fabrykant, "król bawełny" Izrael Kalmanowicz Poznański w 1877 roku kupił dom stojący na rogu ul. Ogrodowej i ówczesnej Stodolnianej, który stał się zaczątkiem wielkiego pałacu, postawionego w bliskim sąsiedztwie rozrastającego się przemysłowego imperium. Pierwszy projekt pałacu był dziełem Hilarego Majewskiego z 1888 roku. Po dziesięciu latach projekt Majewskiego został zmodyfikowany i rozbudowany przez Juliusza Junga - architekta ze Stuttgartu i inżyniera Dawida Rosenthala. Obecną formę architektoniczną fasad i stylowo eklektycznych wnętrz pałac otrzymał dopiero po przebudowie w latach 1901-1903. Autorem projektu był architekt Adolf Zeligson.
Od lat 70. XX w. pałac jest siedzibą Muzeum Miasta Łodzi. W 2015 roku uzyskał status pomnika historii.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/aszw/