Utytułowane lekkoatletki Halina Konopacka i Stanisława Walasiewicz znalazły się wśród bohaterów wystawy „Znani nieznani. Polacy światu”. Poświęcona jest wybitnym osobom, które w różnych dziedzinach mają zasługi dla Polski i innych krajów.
Uroczyste otwarcie wystawy, zorganizowanej przez ministerstwo spraw zagranicznych i Polski Komitet Olimpijski, nastąpiło w środę w Warszawie.
"To wystawa poświęcona historii narodu polskiego, która kształtowała się nie tylko w kraju, ale także poprzez działanie Polonii na całym świecie. Sportowcy mieli w to duży wkład. W ubiegłym roku obchodziliśmy 100-lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wśród ambasadorów byli m.in. Halina Konopacka, Irena Szewińska i Janusz Kusociński" - wyliczał prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.
Postać Konopackiej, zdobywczyni pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski w 1928 roku w rzucie dyskiem, została przybliżona za sprawą wystawy. Przypomniano, że odnosiła także sukcesy w pchnięciu kulą, rzucie oszczepem i wieloboju. Poza tym prowadziła działalność jednoczącą Polonię, a w 1939 roku brała udział w ewakuacji rezerw złota Banku Polskiego do Rumunii, ratując je przed nazistami. Sport polonijny wspierała Walasiewicz - mistrzyni olimpijska z 1932 roku w biegu na 100 m, która cztery lata później - mimo kontuzji - wywalczyła srebro w tej samej konkurencji.
Wystawę poświęcono też pamięci m.in. Jerzego Waleriana Skolimowskiego. Poza mianem dwukrotnego medalisty igrzysk z 1932 roku w wioślarstwie (srebro w dwójce ze sternikiem, brąz w czwórce ze sternikiem) był także architektem i oficerem wywiadu wojskowego. Kompozytor Michał Spisak z kolei wygrał w 1955 roku międzynarodowy konkurs na Hymn Olimpijski, który rozbrzmiał rok później podczas otwarcia zimowych igrzysk w Cortina d'Ampezzo i letnich w Melbourne i Sztokholmie. Wspomniano również o łyżwiarzu szybkim i lekkoatlecie Leonie Jucewiczu, który w Brazylii założył klub sportowy "Polonia" oraz pływaku i piłkarzu Jerzym Iwanowie-Szajnowiczu, który był też agentem polskich i brytyjskich służb specjalnych oraz ma zasługi dla greckiego narodu.
Poza postaciami związanymi ze sportem "Znani nieznani. Polacy światu" przypomniano również osoby związane m.in. z medycyną i zoologią, architekturą, astronomią oraz sztuką.
Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków poza granicami kraju Jan Dziedziczak zaznaczył, że działalność przedstawionych osób to realna praca na rzecz promowania Polski na świecie.
"Większość pozostaje jeszcze nieznana. (...) Sport jest znakomitą formą promocji, to też postawa odpowiedzialności. Mowa tu o sportowcach z najwyższej półki, jak i tych poczatkujących" - podkreślił.
Dyrektor Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie Hanna Krajewska zwróciła uwagę na wyjątkowość przedstawionego w środę projektu.
"Rzadko która wystawa, o ile nie tylko ta, daje możliwość rozszerzenia zbioru. Chcieliśmy pokazać, jacy to są ludzie" - podkreśliła. (PAP)
an/ sab/