Polska po 1989 roku

25.09.2017 aktualizacja 27.09.2017

Konserwacja ołtarza Wita Stwosza

Ołtarz Wita Stwosza w bazylice Mariackiej w Krakowie. Fot. PAP/S. Rozpędzik Ołtarz Wita Stwosza w bazylice Mariackiej w Krakowie. Fot. PAP/S. Rozpędzik

Specjaliści prowadzący konserwację ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie musieli dodatkowo ustabilizować niektóre z drewnianych podłoży, w których wykonane zostały płaskorzeźby. Wykorzystali w tym celu system drobnych, cienkich mostków przypominających wyglądem rybie ości.

Konserwatorzy zajmują się obecnie kwaterami z nieruchomych skrzydeł ołtarza.

Badając podłoże, na których wykonane zostały płaskorzeźby na odwrociu niektórych kwater natrafili na wzmocnienia konstrukcyjne desek pochodzące z różnych okresów: z czasów powstania ołtarza oraz późniejsze w postaci drewnianych "motylków" lub pasów płótna. Największej liczby takich ingerencji doświadczyła kwatera "Chrystus zstępujący do otchłani".

Stan każdej z kwater był oceniany osobno. Część nieoryginalnych wstawek na odwrociach została usunięta. "Po wykonaniu fotografii rentgenowskich i po usunięciu XIX i XX-wiecznych uzupełnień okazało się, że drewno w wielu przypadkach jest zdegradowane i musieliśmy podjąć działania pozwalające na stabilizację części desek, w których wykonane są płaskorzeźby" - mówił PAP kierownik prac badawczo-konserwatorskich przy ołtarzu Wita Stwosza dr Jarosław Adamowicz. "Nie chcemy wprowadzać nadmiernej ilości nowego materiału, więc stosujemy system wzmocnień mostkowych, które trochę przypominają rybie ości. Elementy dodane przez nas są elastyczne i dzięki temu dostosowują się do krzywizny desek" – dodał.

Ze stanem prac zapoznawali się w poniedziałek członkowie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Konserwatorzy zakończyli usuwanie przemalowań z płaskorzeźb i ornamentów snycerskich z kwater nieruchomych skrzydeł ołtarza. Tam, gdzie nie zachowały się pierwotne warstwy malarskie, konserwatorzy pozostawili przemalowania pochodzące z XVII, XVIII i XIX wieku.

Konserwacja ołtarza Wita Stwosza trwa od października 2015 r. Do tej pory zbadane i odnowione zostało jego zwieńczenie. Pracom prowadzonym przy ołtarzu przyglądają się zagraniczni eksperci. Latem Bazylikę Mariacką odwiedzili: dr Matthias Weniger z Monachium, Harald Theiss i dr Stefan Roller z Frankfurtu oraz Peter Stiberc z Florencji. W najbliższym czasie ma przyjechać ekspert z Wielkiej Brytanii.

"Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, bez zakłóceń, nie ma opóźnień. Specjaliści z Polski i z zagranicy wypowiadają się o renowacji w superlatywach" – mówił PAP proboszcz parafii mariackiej ks. infułat dr Dariusz Raś.

Jeszcze jesienią mają się rozpocząć badania i prace przy ruchomych skrzydłach ołtrza.

W sumie badania i konserwacja ołtarza mają kosztować 13,7 mln zł. Prace prowadzi wyłoniony w konkursie Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej i krakowskiej ASP. Konserwacja ołtarza jest jednym z projektów kluczowych, który ma zapewnione trzyletnie dofinansowanie ze środków SKOZK (6,7 mln zł do 2019), prace wspiera finansowo także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

wos/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL