Białoruscy duchowni i wierni Kościoła katolickiego obchodzą 100. rocznicę objawień w Fatimie. Uroczystości religijne upamiętniające to wydarzenie odbywają się m.in. w Szumilinie, Wilejce i Żodzinie – poinformował w sobotę portal Catholic.by.
W Szumilinie w obwodzie witebskim w parafii Matki Bożej Fatimskiej i św. Jozafata Kuncewicza uroczystości upamiętniające objawienia z Fatimy rozpoczęły się już w piątek, a modlitwy i nabożeństwa trwały przez całą noc. W sobotę w południe odbyła się msza św. z udziałem nuncjusza apostolskiego na Białorusi Gabora Pintera. W uroczystościach uczestniczy również biskup witebski Aleh Butkiewicz.
W Wilejce pod Mińskiem obchody rozpoczną się w sobotę od uroczystego powitania peregrynującej po Białorusi figury Matki Boże Fatimskiej, następnie odbędzie się czuwanie modlitewne i msza święta z udziałem metropolity mińsko-mohylewskiego arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza. Późnym wieczorem wierni przejdą ulicami Wilejki w procesji ze świecami.
W czwartek w Mołodecznie w obwodzie mińskim podczas mszy świętej rozpoczynającej peregrynację figury Matki Bożej arcybiskup Kondrusiewicz podkreślił, że objawienia fatimskie – pierwsze uznane przez Kościół objawienia maryjne, w szczególny sposób dotyczyły Europy Środkowej Wschodniej. Jak mówił duchowny, którego słowa przytacza Catholic.by, przepowiadając tragiczną historię tej części Europy, Maryja wskazała lekarstwo na uratowanie się od nieszczęścia.
„Są to modlitwa i nawrócenie” – mówił Kondrusiewicz. „Tak jak Jezus nauczył nas modlitwy +Ojcze nasz+, Maryja nauczyła nas różańca. W czasach prześladowania Kościoła w okresie ateizmu wiara naszego narodu przetrwała dzięki modlitwie w rodzinach” – podkreślił.
Od 12 do 15 maja w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Żodzinie położonym ok. 50 km od białoruskiej stolicy odbywa się Sympozjum Fatimskie, na czas którego zaplanowano nabożeństwa i procesje, msze święte z nauczaniem poświęconym objawieniom, serię wykładów, a także koncert i inne imprezy.
W sobotę po zakończeniu mszy św. w żodzińskim kościele Matki Bożej Fatimskiej, arcybiskup Kondrusiewicz poinformował, że świątyni został przyznany status diecezjalnego sanktuarium. Portal Catholic.by informuje również o wydaniu w języku białoruskim książeczki „Przesłanie z Fatimy” autorstwa siostry Łucji, która w dzieciństwie była świadkiem objawień.
Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. Trójce małych pasterzy, Franciszkowi, Hiacyncie Marto oraz Łucji dos Santos, przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Matka Boża, prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice. Błogosławieni Franciszek i Hiacynta zostali w sobotę ogłoszeni przez papieża świętymi.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ lm/ pat/