Kultura i sztuka po 1989 roku

26.12.2015 aktualizacja 18.07.2016

Kraków: Rodzina Malików od czterech pokoleń buduje szopki i wystawia jasełka

Szopka rodziny Malików na 70. konkurs Szopek Krakowskich. Kraków, 06.12.2012. Fot. PAP/J. Bednarczyk Szopka rodziny Malików na 70. konkurs Szopek Krakowskich. Kraków, 06.12.2012. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Krakowska rodzina Malików od czterech pokoleń buduje szopki krakowskie i wystawia własne przedstawienia jasełek. W sobotę - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia - przedstawiciele rodu pokazali tegoroczną inscenizację. Będzie ona powtarzana przez kolejne trzy niedziele.

Jak poinformowała Cecylia Malik, rodzinne jasełka są imprezą towarzyszącą corocznemu konkursowi szopek krakowskich, gdyż pokazują skąd wzięła się ta tradycja. Przedstawienia odbywają się w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym – siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Kukiełkowy spektakl dla małych i dużych trwa ok. 50 minut. W tym roku szopkę przedstawiają: Rozalia Malik, Andrzej Malik, Anna Malik, Cecylia Malik, Urszula Dziurdzia i Antoni Dziurdzia. W szopce występują: Śmierć, Diabeł, Żyd, Król Herod, Anioł, Pan Twardowski, Marszałek, Krakowiacy i Górale, Trzej Królowie, Żydóweczka i Dziad.

Scenerią jasełek jest najprawdziwsza, wielka szopka krakowska, której autorką jest Cecylia - prawnuczka Walentego Malika, który zapoczątkował rodzinną tradycję szopkarską. Autorką kukiełek jest rzeźbiarka Anna Malik. Przedstawieniu towarzyszą grane i śpiewane na żywo kolędy i pastorałki, znane i te zapomniane. Śpiewa Rozalia Malik Negradonna i Andrzej Malik – wnuki sławnego Włodzimierza Malika, szopkarza z krakowskiego Zwierzyńca. Urszulka i Antek Dziurdzia, to pra pra wnuki Walentego Malika. Grają na akordeonie i perkusji oraz pomagają w animacji kukiełek.

Przedstawiciele rodu przypominają, że szopkarsko - jasełkowa tradycja rodziny Malików sięga już czterech pokoleń. Pradziadek Walenty Malik, jego syn Włodzimierz, z całymi rodzinami odgrywali malowniczy spektakl oparty na „Betlejem Polskim”, rozbrzmiewający kolędami, grany w pięknych szopkach krakowskich, których byli twórcami. Rodzinie do dziś udało się zachować tę tradycję.

Krakowska szopka znacznie różni się od betlejemskich stajenek. Musi być budowlą wieżową i zawierać charakterystyczne dla architektury Krakowa detale. Najczęściej szopki są budowane na wzór krakowskich kościołów. Szopkarze chętnie odtwarzają fronton Bazyliki Mariackiej oraz wieże i kopuły katedry na Wawelu. Oprócz Świętej Rodziny tradycyjnymi bohaterami krakowskich szopek są: Lajkonik, Smok Wawelski, hejnalista, krakowiacy.

Tradycja szopki krakowskiej wywodzi się z jasełek, które organizowano w okresie Bożego Narodzenia w kościołach. Najstarsze figurki jasełkowe przechowywane w Krakowie pochodzą z XIV w. i znajdują się w kościele św. Andrzeja. Do końca XIX wieku wyrobem szopek zajmowali się murarze z krakowskich przedmieść. W czasie świąt chodzili oni z szopkami po domach. (PAP)

rgr/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL