Wysokie nagrody państwowe przyznano w poniedziałek dwóm działaczkom polonijnym na Węgrzech oraz Polakom zasłużonym dla stosunków polsko-węgierskich.
Złotym Krzyżem Zasługi wyróżniono emerytowaną dziennikarkę i byłą szefową najstarszej polonijnej organizacji na Węgrzech, Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema Alicję Nagy – w uznaniu jej roli w życiu kulturalnym polskiej mniejszości i rozwijaniu kontaktów Polonii z Polską, jak również za pracę dziennikarską i redaktorską.
Złote Krzyże Zasługi przyznano również Robertowi Makłowiczowi za popularyzowanie węgierskiej kultury kulinarnej w Polsce, a także emerytowanej nauczycielce ze szkoły podstawowej św. Jadwigi w Konstantynowie Łódzkim Mieczysławie Urbańczyk i drużynowemu drużyny harcerskiej im. Józefa Bema w Łodzi Krzysztofowi Łęckiemu za popularyzowanie węgierskiej historii i kultury wśród dzieci w Polsce.
Była przewodnicząca samorządu polskiego na Węgrzech, b. rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim i obecna szefowa samorządu polskiego w dzielnicy Csepel Budapesztu Halina Csucs została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Węgier w uznaniu jej „działalności wielostronnie służącej pielęgnowaniu przyjaźni polsko-węgierskiej”.
Krzyżami Kawalerskimi Orderu Zasługi Węgier zostali natomiast odznaczeni redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz oraz dziennikarz „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Ryszard Kapuściński za działalność organizacyjną służącą pogłębieniu węgiersko-polskich kontaktów obywatelskich.
Nazwiska uhonorowanych ogłoszono tradycyjnie w święto narodowe 15 marca, ale ich wręczenie przełożono na termin późniejszy ze względu na trudną sytuację epidemiczną na Węgrzech.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ tebe/