Lwowski duchowny ks. Bronisław Baranowski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznawanym przez prezydenta RP za zasługi dla polskiej społeczności. Odznaczenie wręczył prezes IN Karol Nawrocki podczas zakończonej właśnie wizyty na Ukrainie.
W dniach 8-9 listopada 2021 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, w towarzystwie wiceprezesa dr. hab. Karola Polejowskiego, odbył wizytę we Lwowie i Kijowie. Głównym celem wizyty było oddanie hołdu polskim bohaterom spoczywającym na cmentarzach znajdujących się na terenie Ukrainy oraz wręczenie ks. Bronisławowi Baranowskiemu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski przyznanego przez Prezydenta RP.
Ks. Bronisław Baranowski urodził się 19 maja 1938 r. w Komargrodzie koło Tomaszpola obwód winnicki. Studiował w szkole weterynarii w Tulczynie, a następnie pracował jako laborant we Lwowie. Od 1957 r. był uczniem, a później najbliższym współpracownikiem ks. Henryka Mosinga. W 1973 r. ks. Henryk Mosing potajemnie utworzył na Ukrainie Wspólnotę Świętego Wawrzyńca Diakona i Męczennika, instytut dla kształcenia diakonów. Przygotował kilkunastu diakonów oraz wielu księży, do dnia dzisiejszego posługujących na Ukrainie. W sytuacji braku seminariów na terenie Ukrainy była to jedna z nielicznych możliwości formacji duchowej przyszłych kapłanów. Jednym z nich był Bronisław Baranowski, który święcenia kapłańskie otrzymał 7 lipca 1979 r. w Lubaczowie.
W latach 1979-1994 ks. Baranowski był spowiednikiem na Podolu, od 1998 do 2002 r. - spowiednikiem w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie. W latach 2002 - 2005 pełnił funkcję wikariusza w parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ksiądz Baranowski włączył się do akcji w sprawie zwrotu kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie do wspólnoty parafialnej. Od 2010 r. jest Kanonikiem Honorowym Kapituły Metropolitalnej we Lwowie, a od 2015 r. pełni funkcję spowiednika w Katedrze Lwowskiej. Jest osobą cenioną za zasługi dla społeczności, kultury i dziedzictwa polskiego w Lwowskim Okręgu Konsularnym.
W czasie pobytu we Lwowie prezes IPN złożył kwiaty na Cmentarzu Obrońców Lwowa, co było także okazją do spotkania z Janem Balickim, prezesem Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. Delegacja IPN złożyła także kwiaty na polskich grobach na cmentarzach na Zboiskach, na Hołosku Małym oraz w wojskowej kwaterze Cmentarza Janowskiego.
W czasie swojej wizyty w Kijowie prezes IPN oddał hołd pomordowanym przez Sowietów Polakom pochowanym na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni. Spotkał się także z dyrekcją tego miejsca pamięci. Delegacja IPN odwiedziła Cmentarz Bajkowa i złożyła kwiaty na kwaterze żołnierzy 1 Dywizji im. Legionów. Była to jednocześnie okazja do spotkania z reprezentantami polskich organizacji na Ukrainie. Dr Karol Nawrocki złożył również wieniec pod Krzyżem Powstańców Styczniowych w Twierdzy Kijowskiej. (PAP)
aszw/