Słudzy Boży - Matka Elżbieta Czacka i kard. Stefan Wyszyński uczą umiłowania Boga i człowieka; oboje patrzyli na cierpienie, na krzyż, jako drogę do zwycięstwa, do zmartwychwstania - powiedział w poniedziałek ks. prof. Józef Naumowicz w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Każdego 28 dnia miesiąca w archikatedrze warszawskiej kontynuowana jest modlitwa o owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. W czerwcu podczas liturgii ks. prof. Józef Naumowicz poruszył temat "Prymas Wyszyński a dzieło Lasek".
Przypomniał, że prymas Tysiąclecia po raz pierwszy odwiedził Laski pod Warszawą w roku 1926., gdzie Róża Czacka założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi oraz Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Ks. Wyszyński miał wówczas 25 lat. Był dwa lata po święceniach, zaś matka Róża Czacka - wtedy już Matka Elżbieta - była dwa razy od niego starsza. Obie te postacie połączyła osoba ks. prof. Władysława Korniłowicza - powiedział prelegent.
Wskazał, że znaczącym doświadczeniem dla ks. Wyszyńskiego było Powstanie Warszawskie, podczas którego przebywał w Laskach. Matka Czacka zdecydowała, że będzie tam nie tylko szpital dla rannych, ale także osoby niewidome zaangażują się w to powstanie. Mówiła: +Cała Polska walczy. My nie możemy stać z boku. Musimy się zaangażować+. W związku z tym, był tam punkt informacji, punkt przechowywania broni" - powiedział ks. prof. Naumowicz.
Podkreślił, że "dla Wyszyńskiego Powstanie Warszawskie było wielką lekcją człowieczeństwa i miłości". "Błogosławiąc wychodzących do lasu młodzieńców; wyruszając po rannych, asystując przy ich operacjach, udzielając im ostatniego namaszczenia; będąc przy ich śmieci - patrząc na ból, na udrękę, na cierpienie drugiej osoby - to była dla niego wielka lekcja, jak cenne jest człowieczeństwo" - powiedział ks. prof. Naumowicz. "To był dla niego uniwersytet miłości i jednocześnie doświadczenie, do jakiego stopnia heroizmu zdolny jest człowiek" - podkreślił duchowny przytaczając słowa Wyszyńskiego - "Mimo woli staliśmy się pokoleniem bohaterów".
Wykładowca wspomniał również, że prymas pomagał matce Czackiej w pisaniu tzw. Dyrektorium - programu dla Lasek.
Ks. prof. Naumowicz zwrócił również uwagę, że doświadczenie Lasek pokazało mu wartość i możliwość współpracy duchownych ze świeckimi, tego, co nazywane się tam "Triuno", a więc współdziałanie osób niewidomych, cierpiących, sióstr zakonnych i ludzi świeckich. "Tam kard. Wyszyński uczył się prawdziwej eklezjologii, prawdziwego współdziałania" - wskazał wykładowca. Zaznaczył, że u matki Czackiej i kard. Wyszyńskiego można również dostrzec pewne podobieństwa na płaszczyźnie duchowej, zwłaszcza w patrzenie na ludzkie cierpienie i krzyż. "Prymas wyznał kiedyś, że całe jego życie to jeden Wielki Piątek. Współgrał w tym, z tym, co było hasłem matki Elżbiety +Przez krzyż do nieba+" - powiedział ks. prof. Naumowicz.
Wyjaśnił, że w jej postawie nie było cierpiętnictwa. Ona nigdy nie użalała się na swoim losem, ale na krzyż patrzyła w perspektywie paschalnej, jako droga do Chrystusa, do zwycięstwa, do doskonalszej, większej miłości".
Podkreślił, że "to była jedna z wielkich polskich mistyczek". "W swoich zapiskach opisuje różne nadzwyczajne przeżycia, ale one są czymś dodanym. W życiu mistycznym najważniejsza jest żywa relacja z Bogiem przeżywanie jego obecności na co dzień - w każdej pracy, każdym codziennym czynie sytuacji, nie tylko na modlitwie. W jej życiu miłość do Boga przekładała się na miłość do bliźniego. Ona była także treścią życia kard. Wyszyńskiego" - podsumował ks. prof. Naumowicz.
Beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego uzgodniona ze Stolicą Apostolską została wyznaczona na 12 września 2021 r. W związku z tym trwają duchowe przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. "Wszystkich wiernych proszę o modlitwę o błogosławione owoce beatyfikacji Sług Bożych, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej" – napisał w komunikacie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Jako datę cyklicznych spotkań w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela specjalnie wybrano 28. dzień miesiąca, aby w ten sposób nawiązać do daty śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego 28 maja 1981 r.
28 czerwca o godz. 19.00 odbędzie się uroczysta msza św., której będzie przewodniczył ks. prof. Józef Naumowicz, który poruszy temat "Prymas Wyszyński a dzieło Lasek" – poinformowało PAP biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
Wśród dotychczas zaproszonych gości byli m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW, biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski, prof. Krzysztof Koehler z UKSW oraz Krystyna Szajer i Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/