Najbardziej znane kurpiowskie legendy – po polsku i w tłumaczeniu na angielski – znalazły się w książce „Kurpie. Legendy i opowieści”.
Została ona wydana w grudniu przez Związek Kurpiów i Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
"Kurpie. Legendy i opowieści. Legends and folk tales" mają służyć promocji kultury kurpiowskiej w kraju i za granicą.
W książce znajduje się 50 opowieści, do każdej dołączony jest krótki słowniczek oraz komentarze. Książka jest ilustrowana zarówno kolorowymi jak i czarno-białymi ilustracjami, a ważnym elementem graficznym wydawnictwa są też kurpiowskie wycinanki autorstwa Jadwigi Niedźwieckiej. Są też mapy pokazujące, gdzie znajdują się Kurpie.
"Jest to pierwsze w historii wydanie polsko–angielskie legend kurpiowskich (...) To wielkie i ważne dla regionu, ale także całej Polski, dla promocji Kurpi i Polski w świecie wydawnictwo, powstało dzięki zaangażowaniu, najczęściej społecznemu, wielu osób i instytucji" - podkreśla w przekazanej PAP informacji prezes Związku Kurpiów Mirosław Grzyb.
W książce można poznać historie o tym, skąd się wziął bursztyn czy mowa kurpiowska, o kurpiowskim skarbie, opowieści o Kurpiku i Jezusie, legendy z Dylewa, Kadzidła, Wykrotu, poczytać opowieści "O diable, co go chłop szukał", "Łomżyński szlifierz bursztynu", "Jednorożec", "Legenda o obrazie Matki Boskiej z kościoła w Baranowie", "Ostrołęcka legenda wigilijna".
Wydawnictwo jest dedykowane przyjaciołom Kurpiów i Kurpiowszczyzny w kraju i za granicą.
Wydanie książki obok sponsorów komercyjnych wsparły: gmina Kadzidło, nadleśnictwa Ostrołęka i Parciaki.
Związek Kurpiów działa na rzecz integracji i promocji Kurpiowszczyzny, kultury regionu. Organizuje m.in. olimpiadę wiedzy w Kurpiach, wydawał kurpiowski słownik ilustrowany, elementarz do nauki dialektu kurpiowskiego, angażuje dzieci i młodzież w konkursy plastyczne np. na kartkę świąteczną z wykorzystaniem wycinanki kurpiowskiej. Honoruje również zasłużonych za działalność na rzecz Kurpiów i Kurpiowszczyzny.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ dki/