Do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu trafiły księgi pamiątkowe gości odwiedzających znaną w całej przedwojennej Europie radomską restaurację Stanisława Wierzbickiego. Znajdują się w nich wpisy m.in. prezydenta Ignacego Mościckiego, malarza Wojciecha Kossaka i aktorki Hanki Ordonówny.
Księgi pochodzą z lat 1928-38. Przez wiele lat uchodziły za zaginione. W ostatnim czasie zarząd woj. mazowieckiego odkupił je prywatnego właściciela. W czwartek wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski oficjalnie przekazał księgi radomskiemu muzeum.
"Wartość tych dokumentów jest historyczna i sentymentalna" - zaznaczył Rajkowski. Dodał, że radomska restauracja Wierzbickiego w latach największej świetności była doceniana nie tylko w kraju, ale i w europejskiej gastronomii.
Restauracja działała od 1898 roku przy ulicy Lubelskiej 51 (obecnie ul. Żeromskiego 51). Wcześniej Stanisław Wierzbicki prowadził w tym miejscu jedynie skład win, a następnie rozszerzył działalność o restaurację z 9 stolikami.
Wicedyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego Adam Duszyk podkreślił, że restauracja Wierzbickiego była "wyjątkową perłą Radomia". W latach 30. XX w. "Berliner Tageblatt" pisał o lokalu Wierzbickiego jako o jednym z najlepszych w Europie. Wierzbicki otrzymał też ze Szwajcarii list z mapą najsławniejszych restauracji Europy. W Polsce był zaznaczony tylko jeden lokal – jego restauracja w Radomiu.
Specjałów lokalu kosztowali m.in. cesarz II Rzeszy Wilhelm II, który zatrzymał się w Radomiu w 1915 r. w drodze na front. "Obiad tak bardzo mu smakował, że chciał Wierzbickiego zabrać do siebie, żeby został pierwszym kucharzem w kuchni cesarskiej. Wierzbicki nie zgodził się na to. Przyjął tylko pamiątkowy puchar sygnowany przez późniejszego prezydenta Niemiec Hindenburga" - opowiadał Duszyk. Z kolei prezydent Francji Charles de Gaulle, jeszcze jako młody kapitan, zajadał się przyrządzonymi w Radomiu zrazami zawijanymi z kaszą gryczaną.
Na niedzielny obiad do Radomia przyjeżdżali politycy, oficerowie, znani artyści, pisarze i gwiazdy kina. Na zdjęciach sprzed lat widać długi rząd samochodów zaparkowanych przed restauracją.
W odnalezionych księgach znajdują się wpisy z lat 1928–38, czyli w ostatnich latach życia Wierzbickiego, który zmarł w 1937 r. Swój podpis zostawili w nich m.in. Ignacy Mościcki, Maurycy Potocki, gen. Kazimierz Sosnkowski, Hanka Ordonówna, Karol Radziwiłł, Loda Halama, Ignacy Daszyński i Stefan Starzyński.
Wojciech Kossak po smakowitym obiedzie u Wierzbickiego podarował mu obraz legionisty, a na jego odwrocie i w księdze pamiątkowej napisał: "Mistrzowi rondla - mistrz pędzla". Swój dopisek zamieściła też córka malarza "Kto nie próbował ten zasmarkaniec – Magdalena Samozwaniec". (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ pat/