Część księgozbioru Bohdana Paczowskiego udostępni od wtorku na wystawie Biblioteka Politechniki Krakowskiej, która po śmierci tego architekta, publicysty i fotografa otrzymała w darze jego kolekcję prawie 13 tys. książek.
Jak powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Politechniki Krakowskiej Małgorzata Syrda-Śliwa, na wystawie jest ok. 3,6 tys. skatalogowanych już książek. Pozycje są na przesuwnych regałach, w gablotach zaś są tytuły z autografami m.in. Wisławy Szymborskiej, Andrzeja Wajdy, Sławomira Mrożka, Zbigniewa Herberta. Uczelnia systematycznie kataloguje otrzymany w 2019 r., od żony architekta, księgozbiór. Wydania opracowane dotychczas dotyczą przede wszystkim sztuki, architektury i urbanistyki oraz fotografii.
„Ekspozycja ma przede wszystkim zachęcić do sięgania po książki z kolekcji Bohdana Paczowskiego” – zauważyła rzeczniczka Politechniki Krakowskiej.
Po śmierci Bohdana Paczowskiego w 2017 r. jego żona podjęła starania, by księgozbiór w całości trafił do odpowiedniej instytucji. Ze względu na związki Bohdana Paczowskiego z Politechniką Krakowską, wybór padł na bibliotekę uczelni. Architekt był absolwentem Politechniki Krakowskiej.
Wystawa „Bohdan Paczowski. Księgozbiór architekta” wpisuje się w obchody setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Luksemburgiem. Czynna ma być do 30 listopada.
Zgodnie z informacjami przekazanymi w poniedziałek przez uczelnię, kolekcja Paczowskiego liczy 12 950 woluminów, bez czasopism i map. Najwięcej książek poświęconych jest architekturze, urbanistyce, malarstwu i fotografii, ale nie brak i wydań o filozofii, religii, literaturze polskiej i obcej. W kolekcji jest wiele słowników i encyklopedii. Paczowski, miłośnik muzyki klasycznej, gromadził także druki muzyczne i zbiory nutowe. Architekt i jego rodzina przyjaźnili się m.in. z Witoldem Gombrowiczem i jego żoną Ritą – stąd w kolekcji są materiały związane z pisarzem. Całość dopełniają materiały – publikacje, korespondencje – autorstwa samego Paczowskiego.
„Zbiór Paczowskich stanowi nieocenione źródło wiedzy i inspiracji dla studentów kierunków architektonicznych oraz dla kadry naukowej, architektów, urbanistów, projektantów, ale także osób zainteresowanych szeroko pojętą kulturą, sztuką klasyczną i nowoczesną” – powiedziała Agnieszka Górska z Biblioteki Politechniki Krakowskiej.
Jak dodała, na wielu książkach są dedykacje znanych osób, co podnosi wartość kolekcji. „Dedykacje te ukazują odbiorcy, jak szerokie kontakty, nie tylko zawodowe, ale i prywatne posiadali właściciele księgozbioru. W książkach można znaleźć wpisy m.in. od: Kazimierza Brandysa, Józefa Czapskiego, Rity Gombrowicz, Julii Hartwig, Zbigniewa Herberta, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Wojciecha Karpińskiego, Sławomira Mrożka, Wisławy Szymborskiej, Andrzeja Wajdy czy Adama Zagajewskiego” – wymieniała.
Bohdan Paczowski urodził się w 1930 w Warszawie, zmarł w 2017 r. w Luksemburgu. Studiował w Politechnice Krakowskiej i Politechnice Mediolańskiej, po studiach pracował m.in. w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Swoje pracownie architektoniczne prowadził w Mediolanie, Paryżu i Luksemburgu. Był laureatem nagród w międzynarodowych konkursach, zasiadał też w jury konkursów architektonicznych, m.in. jako przewodniczący w konkursie na koncepcję architektoniczną Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
Jego najważniejsze projekty to – jak czytamy w biogramie, udostępnionym przez Politechnikę Krakowską – powiększenie siedziby Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu, nowy terminal lotniska Findel oraz dworzec TGV w Luksemburgu, pawilon Luksemburga na Expo 1992 w Sewilli. W grudniu 2009 r. wygrał konkurs na projekt Muzeum Historii Polski w Warszawie. Architekt i jego żona Maria Paczowska (1932-2019) pisarka i eseistka, autorka powieści „Sentymenty”) związani byli ze środowiskiem paryskiej „Kultury”.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/