W dniu Wszystkich Świętych przedstawiciele polskich środowisk w Czechach odwiedzali znajdujące się w Pradze groby Polaków. Ze względu na pandemię czyniono to indywidualnie. Ambasada RP w Pradze apeluje o informacje o zapomnianych lub nieznanych polskich grobach w Czechach.
Kwiaty złożono m.in. w wojskowej części cmentarza Olszańskiego, największej nekropolii w Pradze, gdzie znajdują się mogiły polskich pilotów wojskowych z 301. dywizjonu specjalnego RAF, którzy zostali zestrzelenie nad Słowacją 28 grudnia 1944 r.
Na tym cmentarzu znajdują się także groby dwóch związanych z Polską kobiet. Wanda z Łopuszańskich Ratzesberger była matką poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Maria Teresa księżna Poniatowska, to - jak głosi napis na tablicy - "matka Józefa Księcia Poniatowskiego, polskiego dowódcy i marszałka Francji".
Opiekę nad oboma grobami sprawują polskie placówki dyplomatyczne. Kierownik wydziału konsularnego Ambasady RP w Pradze Artur Łukiańczuk zaapelował w rozmowie z PAP o informacje o nieznanych lub zapomnianych polskich grobach w Czechach.
Zapowiedział też, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego razem z fundacją Silva Rerum Polonarum rozpocznie w 2021 r. prace przy inwentaryzacji polskich pamiątek w Czechach, które będą również prowadzone na cmentarzach.
W ramach systemu adopcji grobów, czyli akcji opieki nad zaniedbanymi mogiłami wybitniejszych osobistości, polskie władze opiekują się także grobem powstańca z 1863 r., teatrologa i aktora Jerzego Bittnera, który osiedlił się w Pradze i zmarł w niej w 1903 r. Polscy dyplomaci zajmują się również grobem Józefa Filipowicza, który założył w XIX-wiecznej Pradze pierwsze polskie ognisko oraz Feliksa Sojkowskiego, powstańca z 1863 r. który zbiegł z syberyjskiego zesłania.
Mapa z lokalizacją polskich grobów została udostępniona przed Świętem Wszystkich Świętych na zamkniętej grupie na Facebooku „Polacy mieszkający w Pradze”. Poza grobami z cmentarza Olszańskiego mapka pokazuje także mogiły na innym praskim cmentarzu – na Malvazinkach, który znany jest m.in. jako miejsce, gdzie pochowano Karla Gotta.
Tu znajduje się grób polonisty, profesora Uniwersytetu Karola, pierwszego dyrektora Katedry Literatury Polskiej, Mariana Szyjkowskiego. Uczony zmarł w 1952 r. i został pochowany w grobie rodzinnym swojego czeskiego przyjaciela i następcy na Uniwersytecie Karola, Karela Krejczego.
O grób twórcy czeskiej polonistyki zadbali przedstawiciele Instytutu Polskiego w Pradze, organizatora dorocznego konkursu na prace dyplomowe o Polsce, którego patronem jest Szyjkowski. Na Malvazinkach znajdują się także groby zmarłego w 1952 r. malarza Stefana Kasprzaka oraz tenora Tadeusza Dury.
Jak co roku wiązanki z biało-czerwoną wstążką złożono na grobie prezydenta Czechosłowacji i Czech Vaclava Havla.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ adj/ kgod/