Wanda Majtyka, Fundacja Dziedzictwo Nasze, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic i Andrzej Dziedzina Wiwer znaleźli się wśród laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga przyznawanej „Za zasługi dla kultury ludowej” - zwycięzców podał w poniedziałek Instytut Muzyki i Tańca.
Nagroda im. Oskara Kolberga trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, mistrzów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej. To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce zostało ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.
Ogłoszono laureatów 46. edycji nagrody w siedmiu kategoriach. W kategorii I dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego nagrodzeni zostali Wanda Majtyka, Henryk Marszał, Stanisława Mąka, Genowefa Pabich, Bernarda Rość. W kategorii II dla mistrza tradycji nagrodzono Marię Grzegorek. Laureatem kategorii III dla twórców za pisarstwo ludowe jest Andrzej Dziedzina Wiwer. W kategorii IV dla badaczy, naukowców i animatorów zwyciężyli Maria Brylak-Załuska i Jolanta Danak-Gajda. W kategorii V dla kapel ludowych doceniono Orkiestrę Dętą ze Zdziłowic, a w kategorii VI dla zespołów folklorystycznych zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Blinowianki” iZespół „Gościszowianie”. VII kategoria dotyczy instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej. Jury wyróżniło Fundację „Dziedzictwo Nasze”.
Jak podał IMiT, Barbara Wandzel została laureatką przyznanej w tym roku po raz pierwszy w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga nagrody specjalnej dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez mistrza tradycji. Barbara Wandzel to wykonawczyni żywieckiej plastyki dekoracyjnej i obrzędowej z bibuły i papieru, kontynuatorka umiejętności twórczych Marii Grzegorek.
"Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego" - informuje Instytut.
Podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się 1 lipca 2021 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, ogłoszony zostanie również laureat honorowego tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej, czyli wyróżnienia dla samorządowca, który w ostatnim roku w szczególny sposób troszczył się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie.
Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konkurs oraz gala realizowana jest przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
Więcej informacji o nagrodzie można znaleźć na stronie internetowej www.nagrodakolberg.pl.
Autor: Olga Łozińska
oloz/ wj/