Ks. Jerzy Popiełuszko "uosabia łagodne polskie oblicze walki przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi" - podkreśla w sobotę francuski dziennik "Le Figaro" w obszernym materiale na stronie internetowej, przypominającym o 40. rocznicy zamordowania kapłana.
"Le Figaro" rysuje sylwetkę błogosławionego księdza Popiełuszki jako człowieka silnej wiary i duchownego, ale też "bohatera walki z komunizmem", który po śmierci stał się symbolem "oporu przeciwko reżimowi totalitarnemu".
Dziennik szczegółowo relacjonuje drogę życiową kapelana Solidarności, podkreślając, że był jedną z "wolnych dusz" sprzeciwiających się komunizmowi, a gdy został zamordowany 19 października 1984 roku przez służby specjalne, stał się "męczennikiem narodowym i bohaterem wolności sumienia".
Relacjonując wpływ, jaki wywarła śmierć kapłana, "Le Figaro" podkreśla, że "jego męczeństwo jednoczy naród w +Solidarności+". Przypomina następnie późniejsze wydarzenia: "Szef tego związku zawodowego Lech Wałęsa zostaje wybrany na prezydenta Polski w 1990 roku. Jan Paweł II otwiera proces beatyfikacyjny (ks. Popiełuszki) w roku 1997". Zaznacza, że "Kościół oczekuje weryfikacji cudu, by go kanonizować", i dodaje: "upadek komunizmu nie jest wystarczający, by zostać świętym". (PAP)
awl/ kar/ mmu/