Uroczystą mszą świętą, pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy uczczono 400-lecie charyzmatu św. Wincentego a Paulo, który po zetknięciu się z ubóstwem duchowym i materialnym zmienił swoje życie i zajął się pomocą takim osobom. Premier Beata Szydło w liście do uczestników uroczystości podkreśliła, że wielkie dzieło św. Wincentego a Paulo staje się coraz bardziej aktualną odpowiedzią na problemy współczesnego świata.
Jubileuszowe obchody odbyły się w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo Zgromadzenia Księży Misjonarzy, którego założycielem był święty. Jednym z koncelebransów był biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha, który jest członkiem zgromadzania. Homilie wygłosił przełożony generalny Zgromadzenia Księży Misjonarzy i Sióstr Miłosierdzia ks. Tomaz Mavric.
"W tym roku Kościół obchodzi 400. rocznicę charyzmatu wincentyńskiego. Obchody rozpoczęliśmy 25 stycznia pielgrzymką Serca św. Wincentego do Folleville, gdzie cztery wieki wcześniej nasz założyciel wygłosił pierwsze kazanie misyjne. W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy w wielu prowincjach (zgromadzenia) i na misjach odbywały się uroczystości, które nawiązywały do tego wydarzenia" - powiedział w homilii ks. Mavric.
Przełożony generalny zaznaczył, że msza w Bydgoszczy wpisuje się w jubileuszowe świętowanie.
"W wiosce Folleville Wincenty a Paulo zdobył pierwsze z dwóch doświadczeń zmieniających całe jego życie, gdy zetknął się z duchowym ubóstwem ludności wiejskiej. Drugie doświadczenie przyszło kilka miesięcy później w mieście Chatillon, gdzie musiał zmierzyć się z ubóstwem materialnym. Te dwa doświadczenia doprowadziły Wincentego do osobistego nawrócenia. Zrozumiał, że to sam Jezus wzywa go, aby porzucił dotychczasowe życie i podjął służbę na rzecz ubogich" - mówił duchowny.
Ks. Mavric wskazał, po tych doświadczeniach Wincenty a Paulo zaczął reagować na potrzeby, które odkrywał w otaczającej go rzeczywistości i starał się pomóc w sposób całościowy ludziom znajdującym się na marginesie społeczeństwa. Zajmował się wszelkimi przejawami ubóstwa - duchowego, emocjonalnego, fizycznego i materialnego.
"Małe ziarnko gorczycy zasadzone w 1617 r. dzisiaj wyrosło na wielkie drzewo, które nazywamy Rodziną Wincentyńską. Składa się ona ze stowarzyszeń świeckich, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a także z męskich i żeńskich zgromadzeń życia konsekrowanego. Liczy ona ponad 200 gałęzi i gromadzi około 2 mln osób. Rodzina Wincentyńska jest obecna w 150 krajach" - zaznaczył przełożony generalny.
Ks. Mavric powiedział też, że ma nadzieję, że jubileusz 400-lecia charyzmatu wincentyńskiego pokaże jak ważna jest posługa wobec wszystkich, którzy żyją na marginesie społeczeństwa i zachęci wielu ludzi, zwłaszcza młodych "do rezygnacji z siebie, aby pomagać braciom i siostrom doświadczonym różnymi formami ubóstwa".
Przełożony generalny zgromadzenia zapowiedział, że w październiku na Międzynarodowym Sympozjum Rodziny Wincentyńskiej w Rzymie podjęte zostaną dwie nowe inicjatywy. Pierwszą ma być globalna inicjatywa na rzecz bezdomności, a drugą - Wicentyński Festiwal Filmowy.
"Mamy nadzieję, a zachęca nas do tego Ojciec Święty w swoim przesłaniu na Pierwszy Światowy Dzień Ubogich, że te dwie inicjatywy przyczynią do jeszcze intensywniejszej ewangelizacji współczesnego świata, a zarazem pomogą nam głębiej praktykować w naszym życiu istotę ewangelii" - mówił ksiądz.
Obchody jubileuszu 400-lecia charyzmatu św. Wincentego a Paulo są niezwykle ważnym wydarzeniem. Łączę się z uczestnikami dzisiejszej eucharystii, dostojnymi gośćmi, członkami Rodziny Wincentyńskiej, a także wiernymi, którym bliskie są dzieła zrodzone z duchowości prowadzenia wszelkich działań miłosiernych" - napisała premier w liście, który w czasie mszy odczytał wiceminister obrony, poseł z okręgu bydgoskiego Bartosz Kownacki.
Szydło zaznaczyła, że obchodzona w tym roku "rocznica narodzin charyzmatu wincentyńskiego stanowi wyjątkową sposobność, by wyrazić wdzięczność za bogactw działań wyrosłych z wincentyńskich wartości i prosić o siły do dalszego podążania drogą wyznaczoną przez błogosławionego".
"Wielkie dzieło św. Wincentego a Paulo staje się bowiem coraz bardziej aktualną odpowiedzią na problemy współczesnego świata. Jego postawa pozostaje wzorem obecnych czasów. Naszym wspólnym zadaniem jest by duchowy testament patrona miłosierdzia uwidocznił się jeszcze pełniej w naszej aktywności, by przesłanie wypływające z jego czynów przekazywać w kolejne pokolenia" - wskazała szefowa rządu.
Premier przekazała wyrazy wdzięczności Rodzinie Wincentyńskiej, członkom zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń i organizacji charytatywnych, którzy "swym życiem dają piękne świadectwo poświęcenia ubogim i wrażliwości na cierpienie".
"Wierzę, że zarówno dzisiejsza eucharystia sprawowana pod przewodnictwem jego ekscelencji ks. bp. Jana Tyrawy, ordynariusza diecezji bydgoskiej, obecność przełożonego generalnego Zgromadzenia Księży Misjonarzy ks. Tomaza Marvica, jak i obfitujący w liczne wydarzenia rok jubileuszowy przyniesie dobre owoce, otworzy ludzkie serca, a wincentyńskim wspólnotom pozwoli jeszcze pełniej przeżywać życiowe powołanie upatrywane w służbie na rzecz bliźnich" - podkreśliła Szydło.
Przełożony Zgromadzenia Księży Misjonarzy i Sióstr Miłosierdzia ks. Mavric w homilii podkreślił, że Wincenty a Paulo w 1617 r. na wsi Folleville zetknął się duchowym ubóstwem ludności, a w mieście Chatillon - z ubóstwem materialnym. Te dwa doświadczenia sprawiły, że porzucił duchowe życie i podjął służbę na rzecz ubogich.
Zaznaczył, że Wincenty a Pulo starał się pomagać w przypadku wszystkich przejawów ubóstwa - duchowego, emocjonalnego, fizycznego i materialnego.
autor: Jerzy Rausz
edytor: Dorota Skrobisz (PAP)
rau/ skr/