Inne

31.10.2019

Litewskie zaduszki i obrzędowość palenia krzyży w Puńsku

Tradycyjne palenie starych drewnianych krzyży na cmentarzu i poetycki koncert ku pamięci zmarłych – to litewska tradycja zaduszkowa kultywowana od ponad 40 lat w Puńsku (Podlaskie), gminie zamieszkanej w większości przez Litwinów.

Dyrektor Domu Kultury Litewskiej w Puńsku Asta Pieczulis poinformowała PAP, że istnieją zapiski, że Litwini tak właśnie wspominali zmarłych, dlatego Litwini z Puńska podtrzymują tę tradycję. Zaduszki takie są kultywowane w Puńsku od 1974 r. Tradycja nawiązuje do momentu przyjęcia chrztu przez Litwę.

W czasie zaduszek w Domu Kultury Litewskiej odbywa się najpierw koncert z poezją i muzyką, w którego czasie wspominani są zmarli w ostatnim roku. W tym roku Litwini wspominają m.in. zmarłego w kwietniu byłego sekretarza gminy Puńsk Klemensa Jurkuna. Działał ona także w stowarzyszeniu Wspólnota Litwinów w Polsce. Zmarł w wieku 82 lat.

Po koncercie, który rozpoczął się w czwartek o godz. 18.00, mieszkańcy Puńska pójdą w pochodzie na miejscowy cmentarz. Tam w rozpalonym ognisku spalą stare drewniane krzyże z zapomnianych lub remontowanych nekropolii.

"Trzeba je spalić, bo często nie mają godnego miejsca, leżą gdzieś na uboczu i niszczeją. W ten sposób chcemy oddać szacunek symbolowi krzyża" – dodała Pieczulis. Dyrektor powiedziała, że złożą też kwiaty i wieniec na grobie Klemensa Jurkuna.

Litwini to jedna z najmniejszych mniejszości w Polsce. Największe w kraju ich skupiska są w województwie podlaskim, zwłaszcza w powiecie sejneńskim, gdzie w szczególny sposób pielęgnują swą tożsamość narodową i kultywują tradycję przodków. (PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL