Religia

16.08.2018

Litwa: rozpoczyna się renowacja kaplicy Ostrobramskiej

Kaplica Ostrobramska. Fot. PAP/T. Waszczuk Kaplica Ostrobramska. Fot. PAP/T. Waszczuk

W tym tygodniu rozpoczynają się w Wilnie prace renowacyjne kaplicy Ostrobramskiej i przylegającego do niej barokowego kościoła św. Teresy – informuje w czwartek Kuria Wileńska. Prace potrwają do 2020 roku, a ich koszt wyniesie 2,9 mln euro.

Jak podkreśla komunikat kurii, rozpoczęte prace nie przeszkodzą papieżowi Franciszkowi w odwiedzeniu tego miejsca podczas jego wrześniowej wizyty na Litwie.

W czasie remontu zostanie odnowiona fasada kaplicy, okna i okiennice oraz zmieniony system wentylacyjny. Zostanie zainstalowana winda, która pozwoli na odwiedzanie kaplicy osobom niepełnosprawnym. Po remoncie kaplicy obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej znajdzie się za specjalnym szkłem; zostanie przygotowana ekspozycja skarbca Ostrej Bramy.

W kościele św. Teresy zostaną odnowione witraże, malarstwo ścienne, sklepienia, centralne drzwi. Część piwnicy pod kościołem zostanie dostosowana do potrzeb pielgrzymów, a w galerii łączącej kościół z kaplicą znajdzie się miejsce dla odrestaurowanych organów. W kaplicy, kościele i galerii zostanie zainstalowany spójny system audiowizualny i kamery monitoringu.

Ekonom archidiecezji wileńskiej Mykolas Juozapaviczius zaznacza, że rozpoczęte prace nie przeszkodzą wizycie papieża, który 22 września będzie się modlił w kaplicy.

„Gdy przygotowywaliśmy projekt, naszym celem było odnowienie miejsca, które słynie m.in. z tego, że odwiedził je papież, św. Jan Paweł II. Nie wiedzieliśmy wówczas, że gdy skończymy renowację, będzie to miejsce modlitwy aż dwóch papieży” - mówi Juozapaviczius.

Ostra Brama to jedna z bram wjazdowych w fortyfikacjach miejskich wzniesiona w XVI w. Pierwotnie nosiła nazwę Bramy Krewskiej albo Miednickiej, gdyż droga prowadziła w kierunku Krewa i Miednik. Te nazwy jednak nie przetrwały. Nazwa Ostra Brama prawdopodobnie wiąże się z konstrukcją murów obronnych miasta, które dawniej zbiegały się z dwóch stron pod kątem ostrym.

W XVII w. karmelici bosi, którzy tuż obok bramy wjazdowej wybudowali kościół św. Teresy, umieścili w niszy bezpośrednio nad bramą od strony miasta obraz Matki Boskiej. Dopiero później wybudowano kaplicę. Autor obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, namalowanego na siedmiu deskach dębowych i nazywanego też ikoną, nie jest znany.

Koronacja obrazu papieskimi koronami odbyła się 2 lipca 1927 roku na placu Katedralnym w Wilnie. Dokonał jej metropolita warszawski ksiądz kardynał Aleksander Kakowski. Obraz otrzymał wówczas tytuł Matki Miłosierdzia.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ fit/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL