Litwini w kraju i rozsiani po świecie w poniedziałek, w Dniu Koronacji Króla Mendoga - pierwszego króla litewskiego, uznawanego przez Litwinów za twórcę ich państwa - odśpiewali o godz. 21 (godz. 20 w Polsce) hymn państwowy.
Wspólne wykonywanie 6 lipca hymnu, zwanego też na Litwie pieśnią narodową, jest 12-letnią tradycję jednoczącą wszystkich Litwinów. Zainicjował ją litewski przedsiębiorca Raimundas Daubaras.
Hymn Litwy w poniedziałek odśpiewano na placach głównych miast i miasteczek kraju, przy historycznych zamkach i kościołach oraz w domach. Wilnianie śpiewali pieśń zgromadzeni wzdłuż przepływającej przez miasto rzeki Wilii (lit. Neris).
Hymn śpiewali Litwini rozsiani po całym świecie, a ton został nadany ze znajdującej się w litewskiej stolicy wieży Giedymina. Transmisja w litewskiej telewizji publicznej LRT wykonywania uroczystej pieśni w Wilnie połączyła wszystkich Litwinów we wspólnym śpiewie.
Obchody Dnia Koronacji Króla Mendoga zainaugurowało w południe podniesienie flagi państwowej przy pałacu prezydenckim w Wilnie.
„Wraz z królem Mendogiem po raz pierwszy wkroczyliśmy na Zachód i dotychczas zmierzamy w wybranym kierunku” - powiedział prezydent Gitanas Nauseda podczas uroczystości wciągnięcia flagi. Zaznaczył, że „dorastając w rodzinie krajów europejskich, pozostajemy otwarci na tych, którzy kochają wolność i przestrzegają prawa”.
Następnie w katedrze wileńskiej została odprawiona msza święta. W wileńskim Pałacu Wielkich Książąt Litewskich odbyła się uroczystość przekazania muzeum popiersia króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Zygmunta Augusta. Wykonana z brązu na Ukrainie rzeźba powstała z inicjatywy litewskich mecenasów kultury. 1 sierpnia przypada 500. rocznica urodzin króla Zygmunta II Augusta.
W Dniu Koronacji Króla Mendoga na całej Litwie odbywały się uroczystości okolicznościowe, koncerty i wystawy. Z okazji święta państwowego minister spraw zagranicznych Linas Linkeviczius odwiedził w poniedziałek Litwinów mieszkających w Polsce. O godz. 20 (godz. 21. na Litwie) Linkeviczius wspólnie m.in. z Litwinami z Puńska odśpiewał litewski hymn.
Do XIII wieku tereny Litwy zamieszkiwały liczne plemiona, które nie tworzyły zwartego organizmu państwowego. W obliczu zagrożenia ze strony zakonu kawalerów mieczowych i zakonu krzyżackiego Mendogowi udało się zjednoczyć ziemie litewskie i skupić władzę w jednym ręku.
Mendog był księciem Litwy w latach 1236–1253, potem królem w latach 1253-1263. Zginął w 1263 roku, w wyniku spisku książąt pod przywództwem Downuta z Nalszczan i Trenioty, którzy nienawidzili Mendoga za jego twarde i krwawe rządy. Po jego śmierci Litwa znalazła się w stanie rozpadu.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ adj/ ap/