Nowy pomnik nagrobny - zasłużonej dla miasta łódzkiej rodziny Urbanowskich - stanął na Starym Cmentarzu w Łodzi. Jego realizacja jest ostatnią częścią interdyscyplinarnego projektu Muzeum Miasta Łodzi - "Zakład Urbanowskich. Rodzina Dzieło Twórcy".
Jak poinformowała PAP Matylda Cygan z MMŁ obiekt w znacznej części sfinansowała rodzina, część kwoty pochodziła z pieniędzy zebranych podczas dorocznych kwest listopadowych organizowanych na rzecz ratowania zabytków najstarszej łódzkiej nekropolii - Starego Cmentarza.
Muzeum przypomina, że projekt "Zakład Urbanowskich. Rodzina Dzieło Twórcy" był realizowany we współpracy z Towarzystwem Opieki Nad Starym Cmentarzem od kwietnia 2013. Składał się on z wystawy, publikacji, cyklu wydarzeń o charakterze popularno-naukowym i cyklu zajęć edukacyjnych, specjalnego spotkania z potomkami rodziny Urbanowskich oraz powstania nowego pomnika nagrobnego.
Projekt miał na celu "wzbogacenie wiedzy na temat roli, jaką odegrała w historii wielokulturowej Łodzi, polska rodzina Urbanowskich poprzez poznanie dorobku ich przedsiębiorstwa".
Urbanowscy byli polską rodziną o szlacheckim rodowodzie. W drugiej połowie XIX wieku trafili do Łodzi. W 1873 roku Antoni Urbanowski założył własną pracownię, która w ciągu kilkudziesięciu lat (m.in. dzięki jego synowi Józefowi) stała się świetnie prosperującą firmę. Zakład Urbanowskich należał do najstarszych w Łodzi i był jednym z największych i najbardziej nowoczesnych przedsiębiorstw budowlano-kamieniarsko-rzeźbiarskich na terenie Królestwa Polskiego w pocz. XX wieku. W ciągu kilkudziesięciu lat istnienia zakład pozostawił po sobie wiele znakomitych dzieł sztuki w postaci rzeźb, sztukaterii i elewacji zdobiących nagrobki na łódzkim Cmentarzu Starym, ale także kamienic Łodzi i Warszawy, a nawet ambasady RP w Ankarze.
Z rodziną współpracowało wielu artystów. Do grupy tej należeli przede wszystkim rzeźbiarze Anastazy Lepla, Wacław Konopka, Władysław Czapliński.
Stary Cmentarz powstał w latach 1855-1858. Łódź była wówczas miastem wielu religii, więc wyznaczono na nim odrębne części dla katolików, protestantów i prawosławnych. Nekropolia jest miejscem pochówku przemysłowców, lekarzy, prawników, uczestników walk o niepodległość, ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, jego sztuki, kultury i oświaty. Wyróżnia ją bogactwo form i stylistyki pomników nagrobnych. Znajdują się tu m.in. mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich - Grohmanów, Scheiblerów, Geyerów czy Kindermannów. Ponad 200 obiektów jest wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków. (PAP)
jaw/ laz/