„Humanistycznym wizjonerem” nazwał watykański dziennik „L'Osservatore Romano” zmarłego we wtorek w wieku 91 lat ostatniego przywódcę ZSRR Michaiła Gorbaczowa. Na pierwszej stronie gazety opublikowano zdjęcie z jego historycznego spotkania ze św. Janem Pawłem II na audiencji w Watykanie w 1989 roku.
W artykule podkreślono, że Gorbaczow był "protagonistą globalnych procesów politycznych w decydującym momencie historycznym końca zimnej wojny".
Jak zauważył dziennik, ostatni przywódca Związku Radzieckiego stosował narzędzia dialogu i perswazji, które charakteryzowały "jego działania, sukcesy i porażki".
"Gorbaczow uważał, że pieriestrojka powinna doprowadzić do nowego globalnego porządku, mającego u podstaw współpracę i niestosowanie przemocy" - podkreśliło "L'Osservatore Romano".
Dziennik przywołał pierwsze spotkanie Michaiła Gorbaczowa i Jana Pawła II w Watykanie 1 grudnia 1989 roku zaznaczając, że było to "wydarzenie o wielkim historycznym znaczeniu". Ich rozmowa, przypomniano, była "długa i intensywna", a w jej trakcie Gorbaczow wyjaśnił papieżowi sens pieriestrojki i zatrzymał się na kwestii wolności sumienia; zobowiązał się do uchwalenia przepisu o wolności sumienia, który został przyjęty 1 października 1990 roku.
"Gorbaczow był człowiekiem sowieckim, ukształtowanym w kulturowym i ideologicznym wszechświecie komunistycznego reżimu" - zauważył dziennik dodając, że próbował połączyć humanistyczny idealizm z ideologicznym dziedzictwem socjalizmu. "Był politykiem, który nie był wolny od napięć duchowych" - oceniono.
"To osobowość historyczna, sowiecki lider, komunista, zwolennik socjalizmu, a także polityk powodowany przez humanistyczny idealizm, który inspirował jego decyzje" - podkreśliła watykańska gazeta. (PAP)
sw/ adj/