Pamiątkę Reformacji obchodzą w niedzielę wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Wieczorem w świątyniach odprawione zostaną nabożeństwa. Święto Reformacji, 31 października, jest jedynym oryginalnym świętem ewangelickim.
Podczas nabożeństw reformacyjnych księża wygłoszą kazania. Zabrzmi też hymn luteranów "Warownym grodem jest nasz Bóg".
„Ewangelicy spotykają się na okolicznościowych nabożeństwach. TVP2 o godz. 10 będzie transmitować nabożeństwo reformacyjne z kościoła św. Jana w Pile. W Programie Drugim Polskiego Radia o godz. 8 rozpocznie się transmisja nabożeństwa z kościoła Zbawiciela w Kluczborku” – poinformowała rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.
Parafie będą transmitowały również nabożeństwa w internecie.
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią - młodzież spotka się na „Nocy z Lutrem”. „Ogólnopolskie Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza do kościoła Jakuba Starszego w Ustroniu. +Noc z Lutrem+ rozpocznie się w niedzielę o godz. 18. (…) Tegoroczne hasło to: +JesteśMY?+” – napisali organizatorzy. Młodzi wezmą udział w nabożeństwie, podczas którego kazanie wygłosi ks. Marcin Ratka-Matejko.
Pamiątka Reformacji nawiązuje do ogłoszenia 95 tez przez augustiańskiego zakonnika ks. dr. Marcina Lutra. Ogłosił je 31 października 1517 r. w Wittenberdze zachęcając do dyskusji na temat pokuty i odpustów. Chciał również przypomnieć ówczesnemu Kościołowi o Bogu i jedynym źródle wiary, jakim jest Pismo Święte. Wydarzenie to zapoczątkowało Reformację.
Marcin Luter chciał przypomnieć ówczesnemu Kościołowi o Bogu i jedynym źródle wiary, jakim jest Pismo Święte. Przesłanie Reformacji streszcza się w kilku zasadach. Tylko Jezus Chrystus jest zbawicielem, Bożym Synem. Nie ma innych pośredników między Bogiem a człowiekiem. Tylko z Bożej łaski przez wiarę człowiek jest usprawiedliwiony. Tylko Pismo Święte jest źródłem objawienia Boga i drogowskazem w życiu każdego chrześcijanina. Tylko poprzez Słowo Boże głoszone w kazaniu i sakramentach Duch Święty budzi wiarę.
Intencją Lutra nie było tworzenie nowego Kościoła, lecz zreformowanie istniejącego. Pięć wieków temu okazało się to niemożliwe. W 1521 r. Luter zerwał ze Stolicą Apostolską, a ówczesny papież Leon X obłożył go ekskomuniką.
Reformacja uruchomiła procesy, które nie tylko zmieniły sytuację religijną Europy, ale też zapoczątkowały przemiany w przestrzeni kulturowej, społecznej, gospodarczej i politycznej. Ewangelicyzm wpłynął na rozwój kultury, języków narodowych, szkolnictwa, muzyki sakralnej, działalności społecznej oraz świadomości obywatelskiej w Europie.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów luterańskich. Liczy ponad 60 tys. wiernych, z których ponad połowa mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Kościoły luterańskie na świecie liczą ok. 80 mln członków. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ ok/