Blisko 200 dzieł sztuki z okresu manieryzmu - malarstwo, rzeźby, grafiki i rzemiosło artystyczne - będzie można od wtorku oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wystawę zorganizowano z okazji 70-lecia działalności muzeum.
Ekspozycja jest pierwszą w historii monograficzną wystawą poświęconą wrocławskiemu manieryzmowi, okresowi w sztuce, przypadającym na przełom XVI i XVII wieku. "To niezwykły okres w sztuce Wrocławia, który nadal pozostaje mało rozpoznany. To czas wielkiego rozkwitu miasta. Okres długoletniego pokoju zaowocował tym, że tutejsza społeczność miała sposobność, aby wypowiedzieć się poprzez sztukę, która stała na najwyższym europejskim poziomie" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Piotr Oszczanowski, dyrektor muzeum i kurator wystawy.
"W ten dostatek, otwartość i ciekawość świata doskonale wpisali się wrocławscy artyści, wielu z nich przybyło do Wrocławia z odległych stron, a także odbyło liczne pobyty studyjne na uniwersytetach całej Europy. Wystawa ukazuje, jak znakomici artyści pracowali tutaj lub wykonywali swoje dzieła dla tutejszych zleceniodawców" - mówił kurator.
Jak poinformował Oszczanowski, na wystawie zgromadzono blisko 200 dzieł z tego okresu, sprowadzonych z muzeów całej Polski i Europy, w tym m.in. z Berlina, Drezna, Halle, Hamburga, czy Norymbergi.
"Wystawa jest próbą przybliżenia charakteru tej sztuki, która wypowiadała się w drobnych formach, w rysunkach, miniaturach i wyrobach złotniczych. Znajdziemy tu wyroby o niezwykłych kształtach, wykonane z oryginalnych materiałów takich jak m.in. ząb narwala, jajo strusia, korale czy też muszle. To wszystko świadczy o ogromnym rozmachu, a przede wszystkim o pewnym upodobaniu do piękna" - mówił Oszczanowski.
Wśród prezentowanych na wystawie prac znajdą się dzieła takich twórców wrocławskiego manieryzmu jak Gerhard Hendrik, Georg Hayer, Jacob Walther, Johann Thwenger oraz dzieła wielu wrocławskich złotników.
Zwiedzający zobaczą także prace pochodzące z kościoła Świętej Trójcy w Żórawinie, które po raz pierwszy od czasów II wojny światowej zostaną wystawione obok siebie. Są to m.in. obraz Bartholomaeusa Sprangera "Chrzest Chrystusa" oraz rzeźba Adriana de Vries "Chrystus przy kolumnie".
"Wszystkie zgromadzone eksponaty ukazują fenomen sztuki tego czasu, sztuki która wypowiada się poprzez niezwykle antyklasyczne, antyrenesansowe formy. Przez to, manieryzm kojarzony jest nieraz z kryzysem sztuki, lecz jest to właśnie jej niezwykłe wyrafinowanie i pewna doza szaleństwa, oryginalności oraz odejścia od pewnych standardów renesansowych" - dodał kurator.
Zwiedzający będą mogli skorzystać z aplikacji mobilnej, która powstała we współpracy z Politechniką Wrocławską i dzięki niej wysłuchać nagranych opisów wybranych dzieł pokazywanych na wystawie.
Ekspozycję można oglądać do 13 maja.(PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/aszw/