Religia

14.04.2019

Marszałek Sejmu na Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej: w życiu przywołujcie słowa Jana Pawła II

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński mówił w niedzielę do uczestników XXVI Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Dukli, że w życiu powinni przywoływać słowa Jana Pawła II: „Nie pozwólcie, aby czas, który daje wam Pan minął tak, jakby wszystko było przypadkiem”.

Trzydniowe Spotkanie w Dukli w Beskidzie Niskim (Podkarpackie) zakończyło się w niedzielę. Wzięło w nim udział przeszło 4,5 tys. młodych z Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Kończącą Spotkanie mszę św. celebrował i homilię wygłosił nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. W nabożeństwie wziął udział marszałek Sejmu.

Według Kuchcińskiego, należy szukać odpowiedzi na pytania co w życiu "naprawdę jest istotne" oraz jak "rozumieć dzisiejszą rzeczywistość w tym coraz szybciej zmieniającym się świecie". "Warto wtedy przywołać słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane właśnie do młodzieży w roku 2000 - +Nie pozwólcie, aby czas, który daje wam Pan minął tak, jakby wszystko było przypadkiem+" – mówił marszałek Sejmu.

Podkreślił, że "życie nie jest przypadkiem". "Opatrzność kieruje historią każdego z nas, jak i całej ludzkości, ale za podjęte decyzje, za podjęte czyny odpowiedzialność bierzemy my; każdy z nas. Także w polityce, w życiu publicznym" – zauważył.

Marszałek zaznaczył, że "wszystkie decyzje podejmowane w rządzie, władzach samorządowych, czy w parlamencie muszą, powinny być przemyślane pod kątem skutków jakie mogą spowodować".

"Jeśli mówimy o programie 500 plus, to myślimy o wsparciu dla rodzin, dla ludzi młodych, aby polepszyć ich życie. Jeśli obniżymy podatki, np. CIT od firm, to po to, aby ułatwić przedsiębiorcom tworzenie miejsc pracy i w ten sposób zwiększanie zatrudnienia. Jeśli planujemy w tym roku w ogóle znieść podatek PIT dla ludzi młodych, którzy pracują, to po to by zwiększyć ich wynagrodzenie i ułatwić im wejście w dorosłe życie. Jeśli wprowadziliśmy reformę edukacji, likwidując gimnazja, to po to, aby młodzi ludzie dorastali w znanym sobie i bezpiecznym środowisku szkoły podstawowej, by potem byli lepiej przygotowani do szkoły średniej" – wyliczał Kuchciński.

Jego zdaniem, "wszystko musi być przemyślane" i "nastawione na człowieka". "Ale decyzje podejmujemy my, konkretni ludzie. Nie jesteśmy anonimowym tłumem. Z naszej wiary wynika, że każdy z nas jest jednostkowy i cenny. Jak uczy papież Franciszek wiara nadaje sens wszystkim naszym wysiłkom. Wyzwala nas z poczucia samotności wobec wielkiego świata. I daje nadzieję, że to, co robimy jest ważne i dobre" – mówił Kuchciński.

Dodał, że "nie jesteśmy sami i nie kierujemy się wyłącznie indywidualnymi ambicjami". "Mamy rodziny, przyjaciół, żyjemy w naszych małych lokalnych ojczyznach, jesteśmy członkami narodu, Polakami. Żyjemy w naszych pięknych Karpatach po sąsiedzku ze Słowakami, Węgrami, Ukraińcami i chcemy żyć z nimi w przyjaźni. W jednej wspólnej Europie ojczyzn" – mówił Kuchciński.

Z kolei nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio w homilii do młodych przypomniał, że życie "naznaczone jest koniecznością wyboru". "Są dwie drogi. Pierwsza to przyjęcia mądrości Ewangelii, ukochanie Jezusa, towarzyszeniu mu i pójcie za nim z pewnością przyniesie Wam radość i szczęście. Jest i druga polegająca na opowiedzeniu się po stronie tego co proponuje zepsuty świat. Na odrzuceniu Dobrej Nowiny o Chrystusie, co jest równoznaczne ze zgubieniem siebie tu i w wieczności" – mówił abp Pennacchio.

XXVI Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej odbywało się pod hasłem "W mocy Bożego Ducha". Młodzi z archidiecezji, ale także ze Słowacji, Ukrainy i Węgier przybyli na zaproszenie metropolity przemyskiego abp. Adama Szala.

Jak powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Radia FARA ks. Andrzej Bienia, to międzynarodowe spotkanie było "w pewnym sensie przedłużeniem wydarzenia z czerwca 1997 roku, gdy w Dukli gościł Ojciec Święty Jan Paweł II – twórca Światowych Dni Młodzieży i wielki orędownik zjednoczonej Europy Ducha".

Oprócz mieszkańców Dukli, młodzież przyjęły rodziny z sąsiednich miejscowości: Iwli, Równego, Wietrzna i Jasionki.

W piątek uczestnicy Spotkania podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowejm.in. wysłuchali świadectw uczestników Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Z kolei w sobotę przed południem młodzież spotkała się na mszy św. i na pracy w małych grupach. Natomiast sobotnie popołudnie było czasem koncertów i programów artystycznych w ramach cyklu "Dumni z Ewangelii". Zaś wieczorem w trzech kościołach odbyło się nabożeństwo adoracji krzyża "Oto ja, Służebnica Pańska… aż po Krzyż Pana".

Tegoroczne Spotkanie Młodych zakończyło się w niedzielę obrzędem poświęcenia palm na rynku w Dukli. Potem procesja palmowa przeszła na stadion sportowy, gdzie odprawiono mszę św. Przed rozesłaniem młodzi otrzymali znak misji – książkę "Kształcenie charakteru" o. Mariana Pirożyńskiego CSsR.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej po raz pierwszy odbyło się w 1994 r. w Przemyślu. Od tego czasu, co roku metropolita przemyski zaprasza młodzież do innego miasta archidiecezji.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL