Kultura i sztuka po 1989 roku

28.01.2020

„Martwa natura z samowarem” Legera na wystawie i aukcji

„Martwa natura z samowarem” Fernanda Légera. Źródło: DESA Unicum „Martwa natura z samowarem” Fernanda Légera. Źródło: DESA Unicum

„Martwa natura z samowarem” Fernanda Légera, francuskiego malarza związanego z kubizmem, grafika i rzeźbiarza prezentowana jest na wystawie „Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna” w Salonie DESA Unicum w Warszawie.

Na wystawie „Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna”, którą można oglądać do 6 lutego prezentowany jest również bogaty zbiór prac innych wybitnych artystów z zagranicy, takich jak Victor Vasarely, Dieter Ruden, Thomas Lenk, Jurgen Peters, Maria Mesterou, Tuvia Beeri, Jean Piaubert czy Lothar Quinte – powiadomił dom Aukcyjny DESA Unicum. 

Fernand Léger to artysta wymieniany jednym tchem po Picassie i Braque’u, współtwórca awangardowej rewolucji w sztuce początku XX wieku. Najdroższa praca tego artysty „Contraste de formes” sprzedała się w nowojorskim Christie’s za ponad 70 milionów dolarów – przypomina w katalogu DESA Unicum.

Léger tworzył w charakterystycznym stylu, komponując abstrakcyjne i półabstrakcyjne prace z formami cylindrycznymi. Artysta przyjaźnił się z poetą Janem Brzękowskim, współzałożycielem łódzkiego Muzeum Sztuki, będącego jedną z pierwszych na świecie placówek wyspecjalizowanych w kolekcjonowaniu i ekspozycji sztuki nowoczesnej i awangardowej. To dzięki Brzękowskiemu prace francuskiego mistrza trafiły do kolekcji muzeów w Łodzi i Krakowie.

Prezentowana w DESA Unicum grafika powstała w roku 1952, ważnym – jak podano w materiałach towarzyszących wystawie - dla artysty z dwóch powodów. To właśnie wtedy, po śmierci pierwszej żony, Jeanne-Augustine Lohy, Léger ożenił się z malarką Nadią Chodasiewicz-Grabowską, uczennicą m.in. Władysława Strzemińskiego. Jednocześnie zaś rok ten był znaczący z punktu widzenia międzynarodowej kariery Légera. Artysta odsłonił wówczas dwa murale swojego projektu w Sali Zgromadzenia Ogólnego w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

W 1938 roku, trzy lata po indywidualnej wystawie w The Museum of Modern Art (MoMA), Léger opracował dekorację apartamentu Nelsona Rockefellera, biznesmena, polityka i kolekcjonera sztuki, zarządzającego słynnym Rockefeller Center.

Na wystawie pokazywane są również prace wybitnych polskich artystów, wśród nich teka „Katharsis” Magdaleny Abakanowicz, nawiązująca do instalacji przestrzennej o tej samej nazwie z 1985 roku. Artystka została wówczas zaproszona do włoskiego parku rzeźby Villa Celle, by wykonać dzieło o charakterze plenerowym. Powstały wówczas 33 figury o wysokości około trzech metrów, które zostały ustawione na zboczu wzgórza wśród gaju oliwnego.

„Katharsis” zawiera prace będące graficznymi obrazami wątków charakterystycznych dla Abakanowicz. Jej pełną edycję wydrukowano we Florencji w latach 1985-86. W „Katharsis” znajdują się karty, które przedstawiają bezosobowe korpusy, a także przedstawienia zbiorowe. Jedna z kompozycji wyobraża linearnie wyrysowane postacie bez głów, spiętrzone w rzędach. Jak zaznaczają organizatorzy wystawy i aukcji, instalacja „Caminando” Abakanowicz, składająca się z 20 bezgłowych postaci, w 2019 roku była najdrożej sprzedanym dziełem w Polsce. Anonimowy kolekcjoner zapłacił za nią ponad 8 mln złotych.

Na wystawie zaprezentowane zostaną również prace takich twórców jak: Jerzy Nowosielski, Julian Stańczak, Richard Anuszkiewicz, Henryk Stażewski, Jan Berdyszak, Ewa Kuryluk, Józef Gielniak, Jan Tarasin i Jan Lebenstein. 6 lutego wszystkie dzieła zostaną zlicytowane.

Wystawa „Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna” w Domu Aukcyjnym DESA Unicum trwa do 6 lutego 2020;  wieczorem tego dnia odbędzie się licytacja dzieł. (PAP)

autorka: Anna Bernat

abe/ dki/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL